MČ Praha 7 zahajuje modernizaci 12 objektů za 17 mil. korun, která jí umožní snížit náklady na plyn, elektřinu a vodu o 12 %, což představuje 2,32 mil. korun ročně. A to v cenách referenčního roku 2019, vzhledem k současným vysokým cenám energií tak bude skutečná úspora ještě vyšší. Jelikož se radnice rozhodla využít metodu energetických služeb se zárukou (EPC) má tuto částku navíc garantovánu smluvně na 12 let. Poskytovatel služby je společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO, který se soustřeďuje na energetické úspory, instalaci obnovitelných zdrojů a další služby související s moderní ekologickou energetikou.
Modernizace se bude týkat 12 objektů: budovy nové radnice, tří pečovatelských center a osmi školských objektů.
„Během projektu ušetří městská část minimálně 28 milionů korun, a to v cenách referenčního roku 2019. Ve skutečnosti bude tato částka ale mnohem vyšší, protože jak víme, ceny energií mezitím stouply na rekordní úrovně a nadále rostou,“ shrnuje přínosy místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.
„Jsme rádi, že výhody projektů energetických úspor formou EPC si uvědomuje stále více obcí a městských částí. Příprava projektů trvá klidně rok a půl a vše samozřejmě podléhá veřejné soutěži. Zákazníci, kteří se včas do EPC pustili, se tak mohou v současné energetické krizi těšit z výrazně nižší spotřeby energií,“ doplňuje generální ředitel ENESA Milan Dorko.
Úspory budou generovat tři zrekonstruované plynové kotelny, nové LED osvětlení a modernizace systému měření a regulace. O 400 tisíc korun se sníží vodné a stočné díky instalaci WC stop a perlátorů. Veškeré práce v pečovatelských centrech bude ENESA provádět s minimálním přerušením dodávek teplé vody, která je zde nutností.
Nejvýznamnější úsporu nákladů však přinese instalace tzv. počítačového IRC (Individual Room Control) systému v šesti základních školách. IRC je založeno na automatickém propojení teplotního čidla v dané místnosti, počítačem řízené hlavice na topném tělese a centrálního dispečinku. Jeho úkolem je hlídat teplotu nastavenou dle využití daného prostoru. Pokud z teplotního čidla přijde do dispečinku informace, že okamžitá teplota neodpovídá nastavené, hlavice na topném tělese se automaticky zavře či naopak otevře. Na chodbách, v tělocvičnách a na toaletách tak může být – při dodržení teplotního komfortu – chladněji než ve sborovnách, kancelářích či třídách. Modernizace také ušetří významné náklady na pravidelné opravy svítidel a regulaci teploty. Jen loni za ně radnice utratila 160 tisíc korun.
Realizace energeticky úsporných opatření proběhne ještě letos.
Projektů EPC v městských částech je už nyní téměř 40. „S realizací EPC pro města a obce máme řadu zkušeností. Nepřekvapí nás ani modernizace památkově chráněných objektů, což máme vyzkoušeno z Národního divadla, Rudolfina nebo například z Hlávkovy koleje,“ uzavírá Milan Dorko, generální ředitel ENESA.
Asociace poskytovatelů energetických služeb v září loňského roku spolupráci Prahy 7 a společnosti ENESA ocenila 3. místem za nejlépe připravený EPC projekt v rámci celé republiky.
ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren. ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má cca 2000 zaměstnanců. Mezi dceřiné společnosti ČEZ ESCO patří firmy AirPlus, AZ KLIMA, Bytkomfort, CAPEXUS, ESCO Distribúčné sústavy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, Domat Control System, E-Dome, EP Rožnov, ENESA, ESCO SLOVENSKO, HORMEN, KART, KLF-Distribúcia a Spravbytkomfort. Více na www.cezesco.cz.