Praha jako „Silicon City“ Evropy. Díky hackerům

HackPrague, který se uskuteční v sobotu 31. října a v neděli 1. listopadu, je největší hackathon v Česku. Mezinárodní akce se koná již počtvrté, letos musí být kvůli pandemii koronaviru kompletně online. Loni v Praze propojila přední české instituce a přes 100 evropských hackerů. Organizátoři věří, že střední Evropa má nesmírný inovační potenciál a že Praha má našlápnuto stát se „Silicon City“ Evropy. Proto se snaží propojovat talenty v oblasti technických oborů a vytváří prostředí, kde mohou sdílet své vědomosti a realizovat neotřelé nápady. Hackathon podporuje program Seed Starter České spořitelny a záštitu nad akcí převzala Česká fintech asociace.

„Počítáme, že hackathonu se letos zúčastní zhruba 100 lidí. V rámci akce proběhne úvodní ceremonie, workshopy, formování týmů. V sobotu od 13 hodin začnou týmy pracovat na projektech, na které budou mít 24 hodin. V neděli od 13 hodin začne první kolo hodnocení, které poběží zhruba dvě hodiny a bude z něho vybráno pět nejlepších týmů. Hned nato bude následovat druhé kolo, v němž se vyberou vítězné týmy. Akci zakončí vyhlášení vítězů a závěrečné shrnutí hackathonu,“ říká jeden z organizátorů Michal Jirků.

Loni se všechno točilo kolem veřejně dostupných dat a jejich použití ke zkvalitnění života ve městech. Hlavní cenu vyhráli Jakub Klauco a KS se svým návrhem Smart Traffic analyzujícím data ze streamovaných videí za účelem zlepšení dopravy.

Letos budou týmy řešit tyto výzvy: ekonomické oživení, textový/hlasový asistent, finanční vzdělávání 2.0, využití údajů o platbě. Téma páté výzvy zůstává otevřené. Hackeři mohou hledat například řešení problému, jak motivovat lidi, aby nakupovali více od místních a menších prodejců, nezávislých pracovníků a společností. Dále třeba jak může hlasový asistent pomoci při vstupu do internetového bankovnictví. Ale například také, jak pomoci klientovi ušetřit peníze nebo jak minulost ovlivňuje dnešní situaci, pokud jde o peněžní příjem a výsledek.

HackPrague usiluje o propojení nadšenců z technických i netechnických oborů, a to

pořádáním komunitních akcí, jako jsou hackathony, workshopy a přednášky. Spolek HackPrague, z. s., byl založen koncem března roku 2017 za účelem organizace

největšího mezinárodního hackathonu v České republice. „S postupem času jsme se rozhodli rozšířit naše aktivity také na pořádání workshopů a přednášek s cílem propojit různé netechnické komunity s evropskou technologickou špičkou,“ doplňuje Jirků.

„Finanční sektor stále čeká na svoji ‚killer app‘, která změní tradiční služby a nejen je digitalizuje. Letošní pandemie a nový evropský legislativní balíček k digitálním financím mohou urychlit její příchod a já doufám, že se taková novinka zrodí v Česku,“ míní Maria Staszkiewicz, předsedkyně představenstva a CEO České fintech asociace.

„Udělat z Prahy evropské ‚Silicon City‘ je ambiciózní cíl. V Seed Starteru se ale často potkáváme s projekty, které rozhodně mají potenciál stát se úspěšnými startupy na celosvětovém trhu, a proto tento cíl hrdě podporujeme,“ uvedl manažer Seed Starteru České spořitelny Jiří Skopový, který je jedním z mentorů hackatonu.

Dalšími mentory jsou Jan Klesla z ministerstva financí, Ivan Dovica a Adam Dobiáš z firmy Dateio, Petr Volný a Tomáš Dohnal z Upvestu, Martin Giertl ze společnosti eMan, Lukáš Křivka z Apify a CTO startupu Dronetag Lukáš Brchl.

Startupisti umí být neskutečně rychlí a dokážou skvěle škálovat, myslí si Petr Vostrý, který působí na pozici tribe lead of Corporate Engagement Banking v České spořitelně. „Aktuálně se soustředíme na tři směry rozvoje. Tím prvním je podpora klientů v souvislosti s programy okolo covidu-19. Druhý směr rozvoje pak také souvisí s covidem-19 – snažíme se snižovat objem hotovosti v ekonomice, podporujeme proto cashless služby v pobočkách a naší prací je vysvětlit klientům, jaká alternativní řešení jsou po ruce. Třetí oblastí je pak digitalizace, která je svým způsobem také reakcí na pandemii. Ta nám ukázala, že digitální obsluha je v této době klíčová,“ dodává Vostrý.

Seed Starter je program České spořitelny pro startupy, který hledá podnikatelské záměry se silnou vizí a hodnotou pro zákazníky. Program nabízí investici do majetkového podílu ve fázi tzv. seedu, profesionální inkubaci a širokou síť partnerů a zákazníků, se kterými dokáže startupy propojit a pomoci jim se vstupem na reálný trh. Partnery programu jsou inovační společnost Unicorn Attacks a startupový inkubátor UP21. Seed Starter cílí na české i zahraniční startupy, které by v ideálním případě mohly mít synergický efekt s Českou spořitelnou. Některé úspěšné startupy budou své produkty následně nabízet prostřednictvím rozsáhlé distribuční sítě České spořitelny.

Česká fintech asociace, založená v roce 2016, má za cíl podporovat inovace ve finančním sektoru, spoluvytvářet regulační prostředí pro jejich rozvoj, a díky tomu prosazovat ekonomiku bez překážek, papírování a hotovosti. Asociace vede odborné pracovní skupiny, pořádá networkingové a expertní akce, je také kontaktním místem pro inovátory, investory, regulátory a obchodní partnery.

 

Newsletter