Předplatné nábytku, módy nebo zahradní techniky jako nový trend. České DEPO Ventures investuje do cirkulární ekonomiky

Německý startup circuly vyvíjí softwarové řešení, které umožňuje firmám zavádět a škálovat předplatné pro produkty, jako jsou kola, auta nebo nábytek. V investičním kole vedeném fondy Neoteq a Gateway Ventures získalo circuly celkem 13 475 000 korun, které využije k rozšíření svého řešení do nových průmyslových segmentů a k podpoře expanze do střední a východní Evropy. Investičního kola se zúčastnili také čeští DEPO Ventures.

„Circuly nás zaujalo nejen svou vizí udržitelnosti, ale také velmi pragmatickým přístupem k digitalizaci předplatitelských modelů pro fyzické produkty. Věříme, že jejich řešení najde široké uplatnění nejen v západní Evropě, ale i v regionech, kde je cirkulární ekonomika stále na vzestupu. Naším cílem je pomoci circuly získat větší expozici na trzích střední a východní Evropy a propojit je s relevantními partnery,“ říká Petr Šíma, partner DEPO Ventures.

Investice do circuly je součástí širší strategie DEPO Ventures podporovat inovativní startupy, které mohou mít zásadní dopad na trhy v regionu CEE. Kromě DEPO Ventures se do investičního kola zapojily také německé fondy Neoteq, Gateway Ventures, Technologiefonds OWL a DANUBE ANGELS, které společně věří v potenciál circuly stát se klíčovým hráčem na poli cirkulární ekonomiky.

„Navzdory výzvám posledních let dosáhl náš startup meziročního růstu GMV (celková hodnota prodaného zboží za rok) o 438 %, což jasně dokazuje rostoucí zájem zákazníků o předplatitelské modely. Firmy zároveň neustále hledají nové způsoby, jak generovat příjmy, a zájem o modely ‚as-a-service‘ výrazně roste. Nadšení nám přináší také dosah DEPO ve střední a východní Evropě, kde nyní mají firmy ideální příležitost blíže poznat circuly a využít nové možnosti, které přináší cirkulární ekonomika,“ přibližuje Nick Huijs, zakladatel circuly.

Díky novým financím se startup zaměří na vstup do odvětví módy, zahradní techniky a těžké strojírenské techniky. Kromě toho plánuje rozšíření svého ekosystému správy předplatných, aby pomohl ještě většímu spektru firem přizpůsobit se cirkulární ekonomice.

Pronájem kočárků, nábytku nebo módy

Svůj první e-commerce projekt založil Nick Huijs v roce 2018, v něm se soustředil na prodej dětských kočárků. Jeho zájem o cirkulární ekonomiku ho však brzy přiměl přehodnotit tradiční prodejní model a místo prodeje 50 dětských kočárků se je rozhodl nabízet formou předplatného. Brzy po spuštění však narazil na úskalí, která doprovází model předplatného. Zároveň zjistil, že trh nenabízí nástroje zaměřené na pronájem fyzických produktů. Tato zkušenost ho naučila, jak náročné je spravovat produktové předplatné, od řízení opakovaných plateb po sledování majetku a vracení zboží. Rozhodl se tedy vyvinout vlastní řešení, což vedlo k vzniku circuly – softwaru pro správu předplatného fyzických produktů.

Popularita pronájmu věcí v Evropě roste díky tomu, že lidem nabízí flexibilitu a přístup k produktům, do kterých by jinak museli investovat větší finanční obnosy, ale zároveň je nepotřebují používat v dlouhodobějším horizontu. Platformy jako Grover v Německu umožňují pronájem elektroniky, HURR Collective ve Velké Británii nabízí luxusní módu, zatímco francouzský Furniture Club poskytuje flexibilní vybavení domácností a kanceláří. Pronájem dětského vybavení přes Baby’s Best v Německu je atraktivní pro rodiče, kteří potřebují kočárky či autosedačky jen na omezenou dobu. Trend cirkulární ekonomiky reaguje na měnící se preference spotřebitelů, kteří dávají stále více přednost dočasnému přístupu k věcem před jejich vlastnictvím, což je často levnější varianta – a zároveň šetrná k planetě.

V současnosti sídlí startup circuly v německém Bielefeldu, nedaleko Dortmundu. Společnost čítá 11 zaměstnanců a díky investici plánuje rozšířit svůj tým o nové kolegy. V investičním kole v roce 2021 se circuly podařilo vybrat 31 850 000 českých korun.

DEPO Ventures je investiční skupina zaměřující se na rané fáze startupů v regionu střední a východní Evropy, podporovaná komunitou andělských investorů. S třetím andělským fondem v pořadí jejich portfolio zahrnuje více než 40 investic. Mezi významné projekty patří globální blockchainová platforma Tatum, inovativní řešení pro monitorování srdce z domova přes Kardi AI, mobilní průvodce SmartGuide či přelomová logistická platforma Ringil. Investiční skupina rovněž vede mezinárodní syndikát DEPO Angels, který propojuje investory s kvalitními startupy a zjednodušuje investiční proces. Vizí DEPO Venture je naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého kvalifikovaného investora.

circuly nabízí komplexní softwarové řešení, které umožňuje firmám provozovat předplatné fyzických produktů, jako jsou jízdní kola, auta, nábytek nebo spotřební elektronika. Jejich řešení je postavené na třech modulech: white-label checkout, operační backend a samoobslužný portál pro zákazníky. Tímto způsobem Circuly pomáhá podnikům vytvořit e-commerce prostředí pro předplatné produktů, které je stejně jednoduché jako jejich prodej. Tento přístup podporuje přechod od tradičního modelu „vlastnictví“ k modelu „přístupu“, což je jádrem cirkulární ekonomiky.

Newsletter