Dolar před daty z amerického trhu práce v mírném zisku pod 1,1030 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu ve ztrátě. Koruna oslabila nad 25,35 za euro a nad 23,00 za dolar.

Přes 130 tiskáren z ČEZ míří do škol po celé České republice, část si rozeberou i neziskovky

Chodbové multifunkční přístroje pro tisk, kopírování či skenování mají za sebou několikaletou službu ve Skupině ČEZ, díky dobré péči ale jejich životnost umožní dalších pár let provozu. Místo na ekologickou likvidaci proto 82 velkých chodbových a 49 menších kancelářských tiskáren postupně putuje do škol zapojených do sítě partnerských škol ČEZ a neziskovým organizacím v regionech.

Zatímco žáci a studenti se teprve rozkoukávají po dvouměsíčních prázdninách, v kancelářích škol již panuje čilý ruch. Do 13 škol přibylo přes léto 36 administrativních pomocníků ve formě multifunkčních tiskáren, další desítky přístrojů se do nových působišť postupně přesunou během podzimu. Všechny před tím sloužily energetikům Skupiny ČEZ. Celkem se postupně přestěhuje 131 přístrojů – 82 velkých a 49 menších.

Kancelářská technika se ve firmách obvykle mění v pevně daných cyklech. Použité, nicméně stále plně funkční a výkonné tiskárny, je ovšem škoda poslat na rozebrání do sběrného dvora, když ještě mohou řadu let sloužit. Proto se společnost ČEZ Korporátní služby, která má obměnu tiskáren ve Skupině ČEZ na starost, rozhodla poskytnout multifunkční tiskárny do užívání dalším zájemcům. S nabídkou tiskáren „z druhé ruky“ oslovila partnerské školy a neziskové organizace v regionech, zájem předčil všechna očekávání.

„Některé školy nám obratem volaly, že berou pět, sedm, dvě dokonce šestnáct kusů. Museli jsme žádosti revidovat, aby se dostalo na co nejvíc zájemců. Tiskárny v našich kancelářích byly pravidelně servisované a udržované, podle odhadů techniků mohou dobře sloužit minimálně další dva roky, v případě repase i déle,“ říká generální ředitel ČEZ Korporátní služby Petr Nasadil.

Velké chodbové tiskárny postupně míří do partnerských škol ČEZ po celé republice. Skupina ČEZ začala jejich síť budovat v roce 2009, dnes spolupracuje s téměř 70 středními a vyššími odbornými školami a 13 vysokoškolskými fakultami. „Partnerským školám nabízíme především různé odborné stáže, exkurze, přednášky, besedy, výukové materiály, nebo stipendia. Jsme rádi, že jsme je mohli zapojit i do této aktivity. Třeba si v budoucnu jejich absolventi na darovaném přístroji vytisknou životopis na pohovor k nám,“ říká vedoucí strategického náboru ČEZ Martin Máca.

Z nového pomocníka se už radují například v Gymnáziu Moravský Krumlov. „V naší škole máme jen jednu velkou barevnou kopírku, která je navíc už téměř 10 let stará, takže pomalu dosluhuje. Jelikož sídlíme ve dvou budovách, museli učitelé přebíhat, když chtěli barevně kopírovat nebo tisknout na formát A3. Tiskárnu od ČEZ proto velmi vítáme: teď bude konečně jeden přístroj v každé sborovně. Pro menší školu, jako jsme my, je jednorázová investice v desítkách tisíc do nové techniky velkou zátěží,“ uvedla ředitelka gymnázia Dagmar Holá.

Tiskárny pomáhají

Také neziskové organizace si mezi sebou nabídku vyřazených kancelářských tiskáren rychle rozebraly. Mezi prvními, kdo užitečné pomocníky přivítal, byly například severočeské organizace Světlo pro Kadaň nebo Fond ohrožených dětí Klokánek Litoměřice. Ředitelky obou se shodly, že nabídka ČEZ přišla právě včas, protože jejich původní tiskárny dostaly hodně zabrat během koronavirové pandemie. Od března do prázdnin kvůli uzavřeným školám totiž pořád dokola tiskly učivo, což se pochopitelně negativně odrazilo na jejich plánované životnosti.

Skupina ČEZ se dlouhodobě hlásí k zásadám udržitelného rozvoje, mezi které patří například snižování dopadů na životní prostředí, omezování plýtvání a množství odpadů. Nové uplatnění pro přístroje, které ještě nedosáhly konce své životnosti, je jedním z kroků k udržitelnějšímu provozu kanceláří.

Newsletter