Americké výnosy klesají. Dolar zpevnil zpět pod 1,1400 za euro. Koruna se obchoduje kolem 25,00 za euro. Proti dolar se po oslabení drží nad 22,00.

Přes 51 miliard korun získaly české firmy díky ČMZRB v roce 2020

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v uplynulém roce poskytla podnikatelům rekordní objem podpory, a to ve výši přes 51 miliard korun napřímo poskytnutých či zaručených úvěrů. Celkově pomohla profinancovat 10 636 podnikatelských projektů. Ve většině případů podporu čerpaly malé podniky a využily ji k úhradě svých provozních výdajů. Dle údajů České národní banky tak bylo i díky programům ČMZRB úspěšně zažehnáno riziko tzv. credit crunch.

Ve většině případů (95 %) poskytla ČMZRB podnikatelům podporu ve formě záruk za úvěry komerčních bank, v ostatních případech se pak jednalo o napřímo poskytnuté zvýhodněné úvěry. „Záruky jsou nejčastěji využívaným finančním nástrojem napříč všemi vyspělými ekonomikami. Jejich výhodou mimo jiné je, že usnadňují podnikatelům přístup k úvěrům a zároveň motivují banky k úvěrování, což je důležité především v obdobích hospodářské recese. Jejich úspěšnost by se neměla posuzovat podle využitého podílu z celkového záručního rámce, ale především podle toho, jestli nedošlo k omezení agregované úvěrové emise komerčních bank. Statistika ČNB jasně prokazuje, že riziko tzv. credit crunch, které se v obdobích krize zvyšuje, bylo loni i díky programům naší banky úspěšně zažehnáno,“ uvádí Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB.

Podporu ČMZRB nejčastěji čerpaly malé podniky, tj. firmy s méně než 50 zaměstnanci. „Většinu projektů (87 %), které jsme pomohli prostřednictvím našich programů profinancovat, realizovali živnostníci a malé podniky. Tito podnikatelé čerpali spíše menší úvěry, v průměrné výši 3,4 mil. Kč. Kromě půl procenta projektů, které realizovaly velké firmy, zbývající podporu čerpali středně velcí podnikatelé (12,5 %). Jejich průměrná výše poskytnutého úvěru se pohybovala přes 13 mil. Kč,“ upřesňuje Jiří Jirásek.

Rostla poptávka zejména po provozním financování

Vzhledem k situaci na trhu se české firmy v roce 2020 dostávaly do problémů s cash flow, a proto rostla poptávka zejména po provozním financování. K úhradě provozních výdajů bylo z celkově poskytnutých 51 mld. Kč využito přes 47 mld. Kč. Zbývajících 3,6 mld. Kč pak využili podnikatelé k pořízení nových strojů, technologií, licencí, softwaru nebo k výstavbě či rekonstrukci výrobních areálů, skladovacích hal a administrativních budov, případně k nákupu podílu rodinného podniku.

Podpora poskytovaná ve formě záruk a zvýhodněných úvěrů směřovala napříč všemi regiony ČR. Nejvíce projektů bylo prostřednictvím ní realizováno na území Jihomoravského kraje (15 %), Moravskoslezského kraje (13 %) a v hlavním městě Praha (12 %). Podpora směřovala i napříč jednotlivými obory podnikaní. Nejčastěji ji však čerpali podnikatelé působící v oblasti maloobchodu a velkoobchodu (37 %), ve zpracovatelském průmyslu (23 %), stavebnictví (12 %) a v ubytovacích a stravovacích službách (8 %).

Přes dvě třetiny podpory, kterou ČMZRB ve spolupráci s komerčním sektorem v roce 2020 podnikatelům poskytla, směřovala z programů COVID. Z nich bylo profinancováno 6 574 projektů v objemu přes 35 mld. Kč napřímo poskytnutých nebo zaručených úvěrů. Dalších 16 miliard Kč získali podnikatelé z běžných programů banky. Podporu z nich čerpalo ve sledovaném období přes 3 882 malých a středně velkých firem.

Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s., je národní rozvojovou bankou České republiky. Jejím cílem je přispět a podílet se na podpoře hospodářského a sociálního rozvoje prostřednictvím poskytování finančních produktů, zejména v oblasti malého a středního podnikání, rozvoje infrastruktury a dalších sektorech ekonomiky.  Jejím jediným akcionářem je Česká republika zastoupená Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem financí a Ministerstvem pro místní rozvoj. S využitím prostředků státního rozpočtu, rozpočtu krajů a evropských fondů banka poskytuje podporu formou záruk a zvýhodněných úvěrů a doplňuje tak nabídku bankovních a investičních produktů na trhu.

Newsletter