Češi zapomínají na pojištění domácích mazlíčků. Podle Nadace na ochranu zvířat vlastní nějakého mazlíčka více než 70 % Čechů. Pojištěna jsou přitom pouze 2 % zvířat. Pojištění navíc často chybí v nabídce pojišťoven. Digitální finanční poradce Frenkee proto upozorňuje, že náklady spojené s léčebnými výlohami se v případě nemoci nebo zranění zvířete mohou vyšplhat do řádů vyšších desítek tisíc korun.
„K pojištění domácího mazlíčka bychom měli přistupovat stejně jako ke všemu ostatnímu, co jsme zvyklí pojišťovat. Obvykle také nestojí více než pár stovek až tisíc korun ročně. Pokud se však dostaví zdravotní problémy, ať už úraz, nebo jiné komplikace, na veterině můžete zaplatit i desítky tisíc korun. Přitom při pořizování mazlíčka často zaplatíme desítky tisíc, ale na pojištění za pár stovek ročně už pak zapomeneme. Pojištění navíc hradí například i poškození cizího majetku – pokud váš pes roztrhá sousedovi pohovku, pojišťovna vám částku proplatí,“ komentuje Jiří Hluchý, CEO a zakladatel Frenkee.
Srovnáme-li Česko se zahraničím, najdeme v pojišťování domácích zvířat velké rozdíly. Zatímco v Česku jsou pojištěna 2 % domácích mazlíčků, například ve Velké Británii nebo Švédsku toto číslo dosahuje až 70 %. Naopak v sousedních zemích jako v Polsku či na Slovensku se procento pojištěných zvířat blíží nule.
Pojištění nejen na úrazy
Pojištění může zabezpečit nejen veterinární ošetření domácího mazlíčka, ale také ochránit majetek. Pojistné plnění totiž v mnohých případech obsahuje i odpovědnost za škodu. Připojistit lze také ztracení zvířete a úhradu nákladů specializovaných agentů, kteří pomohou k jeho nalezení.
„Pokud se svým zvířetem cestujete, kromě standardního pojištění je vhodné zamyslet se také nad cestovním pojištěním. Tento typ pojištění poskytuje ochranu a kryje náklady na veterinární péči i v zahraničí, která se, podobně jako pro jejich páníčky, může vyšplhat na velmi vysoké částky. Na dovolenou se pak můžeme vydat s vědomím, že o vašeho mazlíčka bude v případě nouze postaráno i mimo domov,“ dodává Hluchý.
Nečekané léčebné výlohy
Podle startupu Tlappka, který propojuje majitele mazlíčků s veterináři, se ceny za léčebné výlohy mohou mnohdy vyšplhat do řádů tisíců, někdy i desítek tisíc korun. To z toho důvodu, že oproti klasickému lékařskému vyšetření jsou ceny u veterinářů smluvní, to znamená, že nejsou nijak regulovány, a jsou tudíž v režii majitele konkrétní veterinární kliniky. Samotné náklady na psa se bez léčebných výloh pohybují ve stovkách tisíců korun, například u středně velkého plemena vipet se uvádí 180 000 Kč.
„Ceny za jednotlivé zákroky se liší také podle lokality, přičemž Praha je nejdražší. Samotná cena za standardní úkony se pohybuje do tisíce korun: klinické vyšetření asi 400 Kč, rentgen 700 Kč, sono 800 Kč a vakcinace okolo 700 Kč. Pokud půjdeme více do detailu, částky se zvyšují: kastrace se může vyšplhat i do výše 12 tisíc korun, ošetření zubního kamene může majitele stát 4 000 korun, předoperační vyšetření, které je nutné před složitějšími zákroky, 2 500 Kč. Pojištění ve finále nechrání jen vás a vaši peněženku, ale hlavně zdraví vašeho mazlíčka, kterému potom můžete dopřát tu nejlepší péči,“ dodává Pavlína Rochová, spoluzakladatelka Tlappky.
„Nejdražší zákrok u nás na klinice stojí kolem 35 000 Kč, jedná se o TPLO, metodu řešení porušeného zkříženého vazu. Osobně jsem se s ničím dražším zatím nesetkal. Od kolegů vím, že například totální endoprotéza kyčle může majitele stát až 65 000 Kč. Extrémem mohou být chlopňové problémy na srdci, toto se v ČR ani neléčí, takže majitel se psem musí do Vídně, kde se částka pohybuje kolem 250 000 Kč. V rámci Česka jsou nejdražší zákroky neurologické, ceny jsou různé, ale mohou se vyšplhat klidně až ke 100 000 Kč,“ doplňuje MVDr. Tomáš Posekaný, ambasador veterinářů.
Frenkee je český fintech startup postavený na dlouholeté praxi z distribuce finančních produktů a budování služeb založených na moderních technologiích. Frenkee je finanční expert, který srovnává dostupné nabídky od prověřených finančních institucí. Zákazníkům následně umožňuje sjednat tyto produkty online, bez nutnosti potkávat se s finančním poradcem nebo chodit na pobočku. V nabídce startupu je nyní cestovní pojištění, životní pojištění, pojištění odpovědnosti, cizinců, majetku a zaměstnanců; hypotéky a autopojištění. Nově také pojištění domácích mazlíčků. Zakladatelem služby je bývalý finanční poradce a podnikatel Jiří Hluchý. K založení startupu ho vedla frustrace z neférového jednání finančních poradců. Ti často jednají ve svůj prospěch, nikoli ve prospěch klienta, a to nabídkou nevhodných finančních produktů. Vývoj služby započal v roce 2019, ostrého spuštění se Frenkee dočkal počátkem roku 2022. Dnes působí v České republice a na Slovensku. Cílem služby je ukázat, že i sjednání finančních produktů může být fér a sexy. Více informací najdete zde.