Americká centrální banka dnes sníží sazby. Trh očekává snížení o 50 bodů, ekonomové o 25. Americké výnosy rostou, dolar v mírné ztrátě nad 1,1110 za euro. Koruna zpevnila pod 22,60 za dolar a pod 25,10 za euro.

Prezident by byl pro pro celoevropské úložiště jaderného odpadu

Prezident Miloš Zeman by byl pro nalezení místa pro celoevropské úložiště jaderného odpadu. Chystaný geologický průzkum v České republice, kde je vytipováno pro plánované úložiště sedm lokalit, označil za potřebný. Dotčeným občanům by nabídl referendum. Novinářům to řekl na dnešní tiskové konferenci ve Zbirohu.

„Vůbec bych nebyl proti tomu, aby se našlo celoevropské úložiště jaderného odpadu, například nějaké solné doly, podobně jako v jiných zemích,“ uvedl prezident. Dodal ale, že odlišuje průzkum od vlastní přípravy a výstavby úložiště, protože průzkum má ukázat, jestli má úložiště smysl nebo ne. „A pak bych postupoval tak, že bych občanům nabídl referendum a nabídl jim jistou kompenzaci za toto úložiště a bylo by pouze na občanech a na nikom jiném, zda by tuto kompenzaci přijali,“ uvedl Zeman. Předtím by ale muselo být zaručeno, že bude úložiště bezpečné. Právě k tomu je potřebný průzkum.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zahájí v březnu geologický průzkum lokality Březový potok u Horažďovic, která je jako jedna ze sedmi v ČR vytipovaná pro plánovanou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Starostové pošumavských vesnic Pačejov, Olšany, Chanovice, Kvášňovice, Velký Bor, Maňovice a města Horažďovice už od roku 2003 trvale protestují proti průzkumu i zvažované stavbě, která má v podzemí zabrat plochu 307 hektarů a na povrchu 30 hektarů. Ředitel správy úložišť Jiří Slovák minulý týden ČTK potvrdil, že právě vesnice z Pošumaví se dlouhodobě nejvíce ze všech sedmi lokalit vymezují proti průzkumu i plánované stavbě úložiště.

Koncem ledna zaslaly obce z Pošumaví dopis poslancům. Žádají v něm, aby bylo trvalé ukládání radioaktivních odpadů pod zem vyjmuto z projednávané novely atomového zákona. V polovině ledna vrátily obce SÚRAO přes 10,5 milionu Kč, které v prosinci dostaly na letošek jako kompenzaci za průzkum; peníze označily za úplatek.

Podle obcí, které už loni v říjnu podaly žalobu na stát kvůli tomu, že povolil průzkum území, jednají státní instituce s lidmi přehlíživě a direktivně. Chtějí, aby se o úložišti, kde má být odpad desetitisíce let, hovořilo s ostatními zeměmi EU tak, aby se našlo společné řešení na neosídleném území. Umístění úložiště má být jasné do roku 2025, stavba má podle schválené státní koncepce začít v roce 2050 zprovoznění se plánuje v roce 2065. „Zodpovědnost naplňujeme tím, že si necháváme 25 let prostoru na to, abychom se rozhodli, že budeme ukládat vyhořelé palivo nebo třeba odpady po přepracování,“ řekl Slovák.

Newsletter