Prezident Světové banky (SB) Jim Yong Kim chce ve funkci zůstat i v dalším pětiletém období. Svůj záměr nechat se opět zvolit oficiálně oznámil v úterý. Kim je považován za předního odborníka na veřejné zdraví, v minulosti ale také například řídil soukromou vzdělávací instituci Dartmouth College. Nynější pětiletý mandát Kimovi skončí 30. června příštího roku.
Oznámením obvykle začíná nové výběrové řízení. Banka uvedla, že bude postupovat podle kritérií přijatých pro výběr nového šéfa v roce 2012, kdy byl jmenován prezidentem právě Kim. Nominace kandidátů na nejvyšší funkci v bance prostřednictvím výkonných ředitelů SB začnou ve čtvrtek a uzavřou se 14. září.
Kim už má podporu největšího akcionáře SB, tedy Spojených států. Žádní další kandidáti na funkci šéfa SB se zatím neobjevili, upozornila agentura Reuters. Za možného nástupce byla považována bývalá výkonná ředitelka SB Sri Mulyani Indrawatiová, ta se ale v červenci vrátila do Jakarty a stala se ministryní financí Indonésie.
Od založení SB v roce 1945 stojí v čele instituce vždy občan Spojených států. Naopak v čele Mezinárodního měnového fondu (MMF), který je sesterskou organizací SB, je zástupce Evropy. Tuto tradici ale v roce 2011, kdy se vybíral nový šéf MMF, napadly některé rozvíjející se země. Ty podpořily mexického bankéře Agustína Carstense, místo ale nakonec získala Francouzska Christine Lagardeová. Začátkem letošního roku byla jmenována i na druhé funkční období v čele MMF.
Mezi kritéria výběru patří, že kandidáti by měli mít zkušenosti s řízením velké organizace mezinárodního dosahu, schopnost formulovat jasnou vizi rozvojové mise skupiny SB, efektivní komunikační dovednosti a být nestranní a objektivní.
Dvě funkční období v čele SB naposledy odsloužil James Wolfensohn, a to v letech 1995 až 2005.