Nejméně 29 mrtvých si podle místních úřadů vyžádalo páteční zemětřesení na japonském ostrově Kjúšú. Počet obětí se podle záchranářů bude zvyšovat. Kolem 1500 lidí bylo zraněno, 80 z nich těžce. Zemětřesení o síle 7,3 stupně následovalo den poté, co si čtvrteční otřesy v téže oblasti vyžádaly minimálně devět mrtvých a více než 1100 zraněných.
Do záchranných prací se zapojilo 20.000 příslušníků japonské armády, do oblasti neštěstí byli povoláni i policisté a hasiči. Vládní mluvčí Jošihide Suga vyzval obyvatelstvo, aby nepodléhalo panice. „Pomozte si, prosím, vzájemně a zůstaňte v klidu,“ uvedl v televizním prohlášení.
V oblasti byl poškozen velký počet budov a řada lidí je zřejmě uvězněna v troskách. Hlášeny jsou také požáry. Po zemětřesení navíc došlo k malé erupci v sopce Aso. Japonský meteorologický úřad nicméně ponechal úroveň pohotovosti pro tuto sopku beze změny na druhém stupni z pěti, napsala agentura Reuters.
Zhruba 200.000 domácností na ostrově Kjúšú je údajně bez elektřiny, jaderné reaktory v oblasti však podle provozovatelů nejsou poškozené, napsala DPA.
Podle Sugy se předpokládá, že pod sutinami je uvězněno či pohřbeno téměř 80 lidí. Japonský premiér Šinzó Abe uvedl, že úřady se snaží zjistit rozsah škod a poskytnout obyvatelům co nejpřesnější informace o situaci. Na zhodnocení ekonomických dopadů zemětřesení je podle guvernéra japonské centrální banky Haruhika Kurody zatím příliš brzy.
Výrazné škody podle médií utrpěla dopravní infrastruktura. Zprávy hovoří o poškozeném dálničním mostu, zhrouceném tunelu či silnicích zablokovaných sesuvy půdy. Železniční doprava se zastavila, uzavřeno bylo rovněž letiště ve městě Kumamoto.