Prime Fund koupil od SFG podíl v nelahozeveské ETW – společně ovládají 54 % firmy

Dříve odpad, dnes plastové „zlato“. České firmě ETW bratrů Loudových se podařilo vybudovat za pět let společnost, do které tuzemští i zahraniční investoři pumpují miliony s vidinou miliardových tržeb. Nově se jedním z nich stala investiční skupina Prime Fund, která od SFG Michala Dědka odkoupila část jeho podílu v ETW a společně nyní ovládají 54 % podniku. Přesnou výši transakce se obě strany dohodly nekomentovat, nicméně se jedná o desítky milionů korun a další milony korun plánují v následujích letech investovat do vývoje, výroby a expanze na zahraniční trhy. Hodnota ETW nyní dosahuje vyšších stovek milionů korun.

„Jsme rádi, že se nám po téměř dvou letech jednání podařilo dotáhnout prodej části našeho podílu ve společnosti ETW. Přes nesnadné období pandemie jsme během let navýšili svou investici až na téměř 2 miliony eur. Přestože v ETW stále držíme významný podíl, tuto částku se nám nyní podařilo násobně zhodnotit,“ říká Michal Dědek, CEO SFG, který zkraje loňského roku do nelahozeveské firmy investoval 30 milionů korun.

Michal Dědek

Za společností ETW stojí bratři Tomáš a Petr Loudovi, kteří vyvinuli způsob, jak zrecyklovat nejvíc znečištěný odpadní polyethylen, který končí z více než 90 % ve spalovnách nebo na skládkách. V roce 2022 uvedli do provozu první linku, která dokáže dokonale vyčistit různé druhy plastů a jako finální produkt vyrobí vysoce kvalitní a čistý plastový regranulát. Ten se dá poté využít k výrobě strečových fólií, igelitových tašek, nádrží na vodu nebo například potrubí. Zájem o jejich produkt neustále roste a mezi zákazníky najdeme desítky firem z České republiky i zahraničí, jakou jsou e-shop Zalando, Otma, Hamé Babice či Vitana.

„V ETW vidíme příklad společnosti, jejíž produkt bude ve 21. století hrát zásadní roli, a přesně takové firmy hledáme a chceme do nich prostřednictvím našich fondů investovat. Potenciál ETW je obrovský, ale bez zásadních investorských peněz by jejich šance na větší růst byla velmi obtížná,“ říká partner Prime Fund, Jan Svoboda, a dodává: Prostřednictvím naší investice může ETW v příštích letech postavit několik nových linek a na každé z nich pak vytvářet obrat až šest milionů eur ročně. Momentální situace na trhu je taková, že i kdyby postavili 12 linek, což je také cílem, pořád bude poptávka po regranulátu výrazně převažovat nabídku, protože v Evropě je potřeba zpracovat až 20 milionů tun odpadního polyethylenu ročně. Navíc v důsledku evropské legislativy vyžadující povinné přidávání recyklátu do plastových obalů se bude zájem o regranulát dlouhodobě zvyšovat a ETW tak bude moci dynamicky růst i v dalších letech.“

Jan Svoboda

Pro zakladatele a spolumajitele ETW jsou peníze investorů a bank nezbytně nutné, což potvrzuje přímo zakladatel ETW, Tomáš Louda. „Víme, že naše technologie funguje, a umíme vyrábět regranulát, o který je a bude čím dál větší zájem jak v České republice, tak ve zbytku Evropy. Nyní proto musíme investovat do rozšíření výrobních linek a povědomí o našich produktech, abychom do roku 2030 získali co největší tržní podíl. Doposud byli a jsou našimi zákazníky firmy z obalového a petrochemického průmyslu, nicméně v následujících letech se bude zvyšovat podíl zákazníků z ostatních oborů a právě na to chceme být maximálně připraveni. Díky technologickému náskoku máme v ETW oproti dalším firmám na evropském trhu velkou výhodu a můžeme tak být, se vší pokorou, lídrem ve zpracování odpadního polyethylenu.“

Investiční skupina Prime Fund nyní společně s SFG Michala Dědka ovládá 54 % ETW. Třicet procent společnosti vlastní její zakladatelé, Tomáš a Petr Loudovi, a zbývajících 16 % ovládá americký fond Trumont Group, který se stal v roce 2019 prvním větším investorem ETW.

Tomáš Louda

Více o SFG

SFG vznikl v roce 2019 sloučením dvou samostatných společností Success Group a Finin Group, za nimiž stojí jejich zakladatelé Tereza Kouklová a Michal Dědek. Holding se věnuje odbornému poradenství a financování jednotlivců i firem, realitním službám, projektovému řízení a investicím do developmentu, nemovitostí a startupů. Kromě ETW investoval SFG například do výrobce potravin ze cvrččího proteinu SENS a Cricket Lab či do služby NutritionPro, která klientům zajišťuje krabičkovou dietu na míru podle zdravotního stavu zákazníka. Peníze vložil i do platformy Buildiro, která pomáhá stavebníkům.

Více o Prime Fund

Prime Fund je full-scale investiční skupina podporující společnosti ve všech fází vývoje, od Pre-seed až po Series A+. Součástí skupiny jsou proto dva fondy, které na sebe symbioticky navazují – Prime Fund Lab a fond kvalifikovaných investorů Prime Fund SICAV. V Prime Fund podporují neotřelé nápady z nejrůznějších oborů. Investují do zakladatelů, kteří mají odvahu bořit zažité pořádky a posouvat hranice možného v technologiích, procesech, komunikaci i jinde. Zajímají se o inovace, které respektují hodnoty ESG a mají pozitivní dopad na životní prostředí a společnost. Ve fondu kvalifikovaných investorů pak pomáhají naplňovat globální ambice zavedeným technologickým firmám, které svými inovacemi mohou měnit svět k lepšímu.

Newsletter