Pro Andreje Babiše: Co dělat ve vzdělávání

Před začátkem nového školního roku se sešli zástupci EDUin s premiérem ČR Andrejem Babišem. Ze schůzky vzešel požadavek premiéra zformulovat návrh konkrétních kroků potřebných k rozvoji vzdělávacího systému v ČR. EDUin návrh premiérovi obratem poskytl, jeho znění publikujeme.

Návrh vychází z dalších analytických materiálů, které EDUin zpracoval (Audit vzdělávacího systému v ČR, Vzdělávání především). Jednotlivá opatření jsou doplněna o možná konkrétní řešení. Za klíčová témata pro zbytek mandátu současné vlády považuje zejména:

Vytvoření jasné vize. V české vzdělávací politice dlouhodobě chybí koncepce rozvoje, stávající koncepce nejsou naplňovány (Strategie vzdělávací politiky v ČR do roku 2020, Strategie digitálního vzdělávání). Rychlost technologických, ekonomických a společenských změn činí tento požadavek urgentním.

Příklad řešení: Vytvoření Národní rady pro vzdělávání sestavené z expertů.

Informace a data. Česká vzdělávací politika musí být postavena na práci s dostupnými daty, která dokážou popsat stav systému v jeho jednotlivých částech a vrstvách. Dosavadní nahodilost opatření vytváří riziko negativních nebo alespoň neurčitých dopadů (příkladem mohou být státní maturity a jednotné přijímací zkoušky, zavedení plošné povinnosti posledního roku předškolního vzdělávání atp.).

Příklad řešení: Vznik samostatné analytické instituce pod MŠMT.

Investice do vzdělávání. Není možné provádět úspěšně jakákoliv opatření, nedojde-li k navýšení investic do v mezinárodním srovnání hrubě podfinancovaného vzdělávacího systému v ČR.

Příklad řešení: Postupné navýšení rozpočtu školství o 100 mld. Kč do roku 2021.

Ředitelé jsou klíč k dobrým školám. Na ředitelích závisí celkový rozvoj školy. Je třeba je transparentně vybírat, na základě skutečných kvalifikačních kritérií (nikoli na základě vztahu ke zřizovateli či na základě politické objednávky), lépe odměňovat, posilovat jejich roli pedagogických lídrů a manažerů. Práce s učiteli je jejich primární povinnost.

Příklad řešení: Novela konkurzní vyhlášky posilující slovo výběrové komise a odborníků v ní.

Atraktivita učitelství a kvalita učitelů. ČR stojí před urgentním problémem nedostatku učitelů, často již hmatatelného. Úroveň učitelů je kontroverzní otázkou, na níž se názory rozcházejí, jednotné jsou však v potřebě výrazného navýšení jejich platů, i za stávající situace.

Příklad řešení: Otevření zákona o pedagogických pracovnících pro absolventy VŠ, kteří nestudovali učitelství.

Změna obsahu a struktury vzdělávání. Není nadále možné učit desítky let starý obsah metodami ještě staršími. Svět se nenávratně změnil, vzdělávat máme pro budoucnost.

Příklad řešení: Změna struktury středních škol s důrazem na posílení všeobecné složky vzdělávání; reforma maturit ve smyslu společné zkoušky středoškolského minima a přechodu k projektovému ověřování dovedností a znalostí.
Kompletní návrh najdete pod níže uvedeným odkazem.

„Můžeme premiérovi navrhovat prokazatelně dobrá řešení s dopadem v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu. Bez investic se ale jejich efekt nedostaví. Řečeno zemědělskou metaforou, jíž by pan premiér mohl rozumět, semínko zasazené do vyprahlé půdy nevzklíčí,“ uvedl Bob Kartous, analytik a vedoucí komunikace EDUin.

Newsletter