Americký dolar na začátku týdne znovu oslabuje vůči euru, v jednu chvíli se dostal nad 1,049 EURUSD a je na nejslabší úrovni od června. Polský zlotý mírně posílil, dostal se pod hranici 4,680 EURPLN než se kurz odrazil zpět.

Proč vznikají krize? Představujeme další výukovou prezentaci ČNB

Co se vám vybaví, když se řekne „krize“? Každý z nás si někdy řekl, že má krizi, když mu nebylo dobře nebo byl smutný. Proč ale vznikají ty velké – ekonomické, vládní a zdravotní krize? Dá se jim předejít? Co pro to můžeme udělat my sami a jak se mají chovat podniky? Jakou úlohu má centrální banka? Odpovědi nejen na tyto otázky hledali ve své nové výukové prezentaci manželé Luboš a Zlata Komárkovi z ČNB.

Luboš Komárek, spoluautor vzdělávacích materiálů ČNB, k nové prezentaci.

 „Na nápad vysvětlit školákům a studentům pojem krize nás přivedl Jaroslav Faltýn z ministerstva školství a také některé dotazy učitelů. Probíhající epidemická krize je odlišná od těch předcházejících. Více dopadá jen na některé části ekonomiky, zejména oblast služeb, a opravdu nezná hranice. Oproti minulým krizím se rovněž přímo a výrazně dotýká i dětí, které kvůli koronavirové pandemii musely několikrát přejít na distanční výuku a citelně omezit tak důležité sociální kontakty mezi spolužáky a kamarády,“ uvádí autoři prezentace.

V pořadí druhá vzdělávací prezentace z dílny ČNB je určena pro žáky druhého stupně základních škol, středoškoláky a zejména pro jejich učitele. Výukový materiál mimo jiné žáky a studenty názornou a srozumitelnou formou provede nejčastějšími typy krizí a jejich příčinami a seznámí je s rolí jednotlivců, podniků i centrální banky v jejich prevenci. Aby byla tato teorie pro školáky lépe stravitelná a představitelná, obsahuje prezentace konkrétní příklady z novodobé i dávné historie, přitom ale ponechává prostor pro další rozvoj dětí formou samostudia nebo třeba školní diskuse.

Prezentace o krizích navazuje na již existující výukový materiál ČNB z roku 2021, který se věnuje osobním financím – aneb jak proplout bez nehody světem financí. Jeho nedílnou součástí jsou i metodické pokyny pro učitele s návodem, jak s materiálem nejlépe pracovat. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tento výukový balíček (prezentaci a metodiku) ocenilo jako jeden z nejlepších materiálů, které se u nás tomuto tématu věnují, a podpořilo jeho distribuci školám. Autory prezentace jsou rovněž manželé Luboš a Zlata Komárkovi z ČNB.

→ Plnobarevná varianta prezentace Proč vznikají krize? (pptx, 4,6 MB)(pdf, 1,9 MB)

Proč jsou výukové materiály potřeba?

1) výuka finanční a ekonomické gramotnosti je zásadní ve věku, v kterém se žáci a středoškoláci nacházejí, a
2) díky materiálům ČNB mohou učitelé či rodiče dosáhnout s relativně malým úsilím velké změny.

Výuka finanční gramotnosti je od roku 2013 povinnou součástí vzdělávání na základních školách. Každá škola ale může k výuce přistoupit po svém. Některé ji začleňují do „tradičních“ předmětů – např. při výuce procentních počtů v matematice. V napjatých učebních plánech, které se ale už tak zpožďují kvůli distanční výuce, učitelé těžko hledají motivaci, čas a prostor, aby připravili ucelený blok, ve kterém by dětem předali alespoň základy finanční gramotnosti v souvislostech. Proto jsme se rozhodli vytvořit stručné materiály, které se dají v rámci obvyklé časové dotace na finanční gramotnost na školách reálně stihnout.

Jak můžete s osvětou finanční a ekonomické gramotností pomoci i vy?

ČNB je v unikátní pozici, kdy vzhledem ke svému nekomerčnímu charakteru nemusí své aktivity spojovat s marketingovými cíli, ale zaměřit je skutečně na efektivní zvyšování míry finanční a ekonomické gramotnosti v ČR. A vy nám můžete pomoci tím, že o aktivitách ČNB napíšete, doporučíte je učiteli vašich dětí či přímo vy sami je můžete probrat se svými dětmi.

Budeme moc rádi, když o prezentacích dáte vědět svým známým. Co by pro nás bylo obzvláště přínosné:

  • Jste rodiči malých školáků? Přepošlete odkaz na webovou podstránku ČNB, kde jsou prezentace ke stažení, učitelům vašich dětí.
  • Máte mezi známými učitele základní či střední školy? Pošlete jim odkaz na webovou podstránku ČNB, kde jsou prezentace ke stažení.
  • Máte profil na sociálních sítích? Informace o aktivitách na poli finanční a ekonomické gramotnosti zveřejňujeme na Facebooku, Instagramu, LinkedInu a Twitteru. Sdílejte tyto naše příspěvky – možná máte v přátelích rodiče či učitele a díky vám se k nim informace o finančním vzdělávání dostane.
  • A v neposlední řadě budeme rádi za jakoukoli zpětnou vazbu k tématu!

A prezentacemi vzdělávání končí?

Nikoliv. Jako doplněk prezentace a další součást „balíčku“ pro učitele vzniká také zcela nová série vzdělávacích videí v hlavní roli s členem bankovní rady Alešem Michlem. Témata videí vycházejí z www.penizenauteku.cz – věnují se tedy jednotlivým životním událostem a budou vhodně upravena pro cílovou skupinu ZŠ a SŠ.

Zároveň pro vás dokončujeme nové interaktivní Návštěvnické centrum ČNB (NC), v němž se seznámíte s tím, jakou roli mají centrální banky v dnešním světě a jaké činnosti vykonávají. Těšit se na něj můžete již na jaře 2022.

Věříme, že kombinací výše uvedených nástrojů (prezentací, metodiky, videí a v blízké budoucnosti i možné návštěvy NC) vznikne hotový plán, který učitelům a jejich žákům usnadní výuku finanční gramotnosti.

Zájemci se mohou zaregistrovat k odběru novinek z oblasti finanční a ekonomické gramotnosti na webu ČNB.

 

Převzatý článek z webu ČNB.

Newsletter