Prodej není jen byznys. Pipedrive radí, jak utužit vztahy a komunikaci se zákazníky

Jako každý rok tu máme svátek všech zamilovaných, kterým se však ve své prodejní a komunikační strategii může inspirovat nejedna společnost. Utužování vztahů, zlepšování komunikace a zjednodušení interakce se zákazníkem je mezi obchodníky stále žhavé téma. Scale-up Pipedrive jim proto radí, na co si dát při budování a posilování vztahů pozor a jak využít CRM platformu naplno i na Valentýna.

  • Komunikace je základ, nic se ale nemá přehánět

Možná se zdá, že více pozornosti je nejlepší volba k navázání pevných vztahů, jde ale především o kvalitu, nikoli kvantitu. Obchodník by měl zákazníkovi sloužit jako rádce a komunikace by měla tento záměr podpořit. Obchodník by si měl správně určit, ve kterém ze stadií nákupu se zákazník nachází, a cílit komunikaci správným směrem.

„Obchodníci se často snaží využít všemožné populární akce a svátky pro naprosté zahlcení zákazníka informacemi a nabídkami, což jej ale často spíše odradí, než zaujme. Akce jako Valentýn by měly být využity pro vytvoření ještě pevnějšího vztahu se zákazníkem, který se pak rád vrátí i v běžné dny. Rozhodně to ale nelze udělat skrze agresivní komunikaci. Spíše naopak, vítány jsou citlivé rady, tipy, podpora a navádění zákazníka správným směrem,“ říká Veronika Danielová, produktová manažerka Pipedrive.

  • Nezkoušejte rande naslepo

Pro úspěšný prodej je třeba pochopit momentální potřeby zákazníků, k čemuž může posloužit právě velké množství dat a informací v rámci digitálních CRM nástrojů. Díky nim lze pak určitě doporučit vhodný produkt, nejlepší prodejní strategii, konkrétní digitální kanály pro komunikaci a víceméně předpovědět to, co zákazník bude chtít.

  • Buďte si jistí, že máte co nabídnout

Komunikace je důležitá, bez konkrétního cíle však může spíše uškodit. Firma by si tedy měla především udělat přehled ve svých interních procesech a roztřídit si priority týkající se využívaných nástrojů, cílové skupiny zákazníků a uživatelů produktu, případně způsobu samotného prodeje a jeho dosahu. Téměř vždy je co vylepšovat, optimalizovat, posouvat.

CRM pomáhá obchodníkům seskupovat a analyzovat podrobné statistiky a data. Ty pak lze interně využít pro precizní zacílení na konkrétní skupiny zákazníků. Je zbytečné nalákat desítky či stovky zákazníků, když pak zjistíte, že váš produkt vůbec nevyužijí. Ještě než se vůbec dostanou obchodníci k prodeji, musí se dokonale vyznat ve svém produktu a cílové skupině, pro kterou je určen.

  • Hromadné nahánění příležitostí bývá spíše na škodu

Začít aktivně lovit nové zákazníky na Valentýna je častým nápadem mnoha firem, většinou je ale lepší naopak přibrzdit a nesbírat bezhlavě co největší počet nových klientů. Valentýn, stejně jako každý jiný svátek nabádající k akcím a slevám, často přímo vybízí k hromadným kampaním s co největším dosahem. Možná ale není od věci využít množství dat na CRM platformě a precizně zacílit. „Vývoj trhu je nepředvídatelný, stejně tak potřeby zákazníků samotných. Ačkoli lze mnohé předpokládat a vyčíst z kontextu, je dobré využít digitalizaci a její rychlý vývoj. Pomáhá totiž firmám se přizpůsobit a být o krok napřed,“ říká Veronika Danielová.

  • Pečujte o dlouhodobé vztahy

Mějte na paměti, že den svatého Valentýna nemá být ve znamení usilovného nahánění nových příležitostí. Žádoucím výsledkem je naopak věrný zákazník, který bude nakupovat pravidelně a dlouhodobě. Nejde tu tedy o rychlý a krátkodobý finanční zisk, nýbrž o podporu zákazníka a vytváření oboustranně výhodného partnerství, které má smysl jak pro uživatele produktu, tak vaši firmu a její dlouhodobou udržitelnost.

Pipedrive je přední nástroj pro řízení prodejů a první platforma, která je orientovaná na obchodní a marketingové specialisty. Těm pomáhá držet pracovní postup a soustředit se na aktivity, které jsou pro ně důležité. Startup byl založen v roce 2010 v Estonsku a pobočky má v Tallinnu, Tartu, Lisabonu, Londýně, New Yorku, Praze, Tampě/St. Petersburgu, Dublinu, Rize a Berlíně. Pipedrive ke svojí práci využívají obchodní týmy z více než 100 000 firem po celém světě.

Newsletter