Německo možná bude muset prodloužit provoz některých svých jaderných elektráren po roce 2022, pokud se nepodaří včas vybudovat vysokokapacitní přenosové trasy ze severu na jih země. Problematické je především zajištění dodávek elektřiny do Bavorska, kde se nachází mnoho podniků s energeticky náročnou výrobou. Bavorská vláda však nesouhlasí se stavbou vedení vysokého napětí přes své území.
Německo po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011 rozhodlo o předčasném uzavření všech jaderných elektráren v zemi. Jaderné zdroje by měly přestat dodávat elektřinu do sítě nejpozději v roce 2022. Jejich výkon by měly nahradit obnovitelné zdroje energie.
Zatímco jaderné elektrárny stály především v průmyslových oblastech jižního Německa, většina elektřiny z obnovitelných zdrojů se vyrábí na severu země. Sítě ze severu na jih Německa však nejsou dostatečně robustní, takže část elektřiny do Bavorska proudí přes Česko. Čeští politici i energetici dlouhodobě upozorňují, že tyto přetoky výrazně zatěžují českou přenosovou soustavu a ohrožují její stabilitu. Praha se snaží přetoky omezit i výstavbou transformátorů na hranicích.
„Pokud se nepodaří do chvíle plánovaného odstavení jaderných elektráren postavit vedení v Německu, může to skončit tak, že zůstanou v provozu i nadále,“ řekl týdeníku Der Spiegel zemský ministr životního prostředí Šlesvicka-Holštýnska Robert Habeck. Politik zvolený za Zelené proto vyzval německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby prosadila urychlené vybudování naplánovaných přenosových tras.
Obavy z prodloužení životnosti jaderných elektráren zaznívají i ze sociální demokracie (SPD), která je součástí německé vládní koalice. „Bez nových přenosových tras poteče brzy do jižního Německa příliš málo elektřiny. (Bavorský premiér Horst) Seehofer zřejmě doufá, že ten výpadek nahradí prodloužením provozu jaderných elektráren,“ řekl Nils Schmidt z bádensko-württemberské organizace SPD.
Kromě jaderných elektráren by mohla chybějící elektřinu dodat na jih Německa i bavorská paroplynová elektrárna v Irschingu. Její provoz však nyní není rentabilní, takže by výroba v ní vyžadovala poskytnutí veřejné podpory, což by vedlo ke zdražení elektřiny pro spotřebitele.
Bavorská vláda zpočátku stavbu přenosových sítí ze severu na jih Německa podporovala, po masivních protestech obyvatel z okolí plánované trasy pak začala vystupovat proti ní. Místo stavby zhruba 60 kilometrů vedení od hesensko-bavorské hranice k bavorské elektrárně Grafenrheinfeld nyní požaduje stavbu 150 kilometrů vedení přes území Bádenska-Württemberska, které by se tam napojilo na už existující přenosovou soustavu.