Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Productboard šlape na plyn a najímá ty nejlepší světové odborníky. Pomůže mu investice jedné a půl miliardy korun

Český Productboard pomáhá firmám po celém světě lépe porozumět trhu a reagovat na poptávku těmi správnými digitálními produkty. V posledních letech se firmě podařilo vybudovat komplexní software, jenž pro plánování produktového vývoje využívají zákazníci Zoom, Microsoft, JCDecaux nebo Disney a více než čtyři tisíce dalších firem. Vedle hvězdných jmen zákazníků přilákala firma založená Hubertem Palánem a Danielem Hejlem také další prestižní investory. V novém investičním kole, takzvaném Series C, získal Productboard jeden a půl miliardy korun (72 milionů dolarů). Ty použije pro akceleraci růstu, další škálování softwaru a především na nábor těch nejlepších odborníků na světě.

Transakci vedl newyorský fond Tiger Global Management, který se zaměřuje na investice do růstové fáze vyspělých startupů. Fond dříve investoval například do Airbnb, Uberu, Pelotonu, Stripu nebo Coinbase. Series C se zúčastnili také investoři z předchozích kol – Index Ventures, Kleiner Perkins, Sequoia Capital a Bessemer Venture Partners.

„Nejhodnotnějšími firmami světa jsou ty, které dokonale porozumí potřebám zákazníků a uspokojí je špičkovými produkty. Je proto až s podivem, že většina firem dnes nemá systém, který by jim pomáhal spojovat informace o jejich plánech a potřebách trhu se zpětnou vazbou zákazníků. Systém, který by napomáhal dělat rozhodnutí, kudy se má firma v produktovém vývoji nadále ubírat. Productboard tuto díru na trhu zaplňuje a dnes nabízí jedinečný systém pro produktové řízení, který je připravený i pro velké společnosti a korporace,“ přibližuje Hubert Palán úspěch Productboardu. „Svět se digitalizuje a události posledního roku vše akcelerovaly. Productboardu se extrémně daří. Dostali jsme se do bodu, kdy jsme nové financování nepotřebovali, ale jednoduše se naskytly příležitosti, které se neodmítají a které nám pomohou ještě zrychlit. Máme ambiciózní cíle, do konce roku chceme rozšířit tým minimálně o dalších sto lidí,“ doplňuje Hubert, který firmu vede z pozice CEO.

„Na digitálních produktech dnes stojí byznys všech moderních firem a Productboard ukázal nesmírnou hodnotu, kterou do jejich vývoje přináší efektivnější plánování a lepší spolupráce v produktových týmech,“ říká John Curtius, partner Tiger Global Management. „Jsme nadšeni, že můžeme Productboardu pomoci ještě urychlit jejich úspěšnou expanzi a společně tak posunout kategorii product management softwaru na novou úroveň.“

230 lidí. Praha, San Francisco, Vancouver a práce na dálku

Za posledních dvanáct měsíců se tým Productboardu zdvojnásobil. V Praze, San Franciscu a Vancouveru pro firmu pracuje 230 lidí a firma neplánuje zpomalovat. Jenom do konce letošního roku chce nabrat další stovku kolegů, a to jak z řad vývojářů a produktových manažerů, tak do obchodu, marketingu a takzvaného customer success oddělení starajícího se o to, aby zákazníci využívali software firmy co nejlépe a nejefektivněji. S personálním růstem společnost počítá v San Franciscu, ale i ve Vancouveru a Praze. Brzy chce také otevřít kanceláře v irském Dublinu. „Od svých počátků jsme rozkročení mezi Prahou a Kalifornií a firmu jsme tak stavěli distribuovaně. Vzdálená práce pro nás byla velkým tématem již před covidem. Nevěříme ale, že bude možné stavět kvalitní produkty a úspěšné týmy výhradně přes Zoom. Potkávání se bude i nadále klíčové pro budování firemní kultury a pro hledání inovací,“ doplňuje Hejl, druhý ze zakladatelů a CTO. I proto Productboard v loňském roce postavil nové kanceláře na pražské Palmovce.

Zaměstnanci jsou pro Productboard stejně klíčoví jako špičkový produkt, proto výrazně investuje i do jejich péče. Například během pandemie firma začala zaměstnancům proplácet vybavení jejich domácí kanceláře, hlídání dětí, upgrade internetového připojení, dovážky obědů nebo předplatné meditační aplikace Headspace. Productboard je tak zařazován mezi nejlepší startupové zaměstnavatele – v nedávném žebříčku amerického časopisu Forbes skončil na 22. místě z 2 500 hodnocených firem.

Mezi klíčové zákazníky Productboardu patří Microsoft, Avast, Disney, JCDecaux, Zendesk, Unity, Zoom nebo například i firma UiPath, která bývá označována za nejrychleji rostoucí enterprise softwarovou firmu světa. Za současným i očekávaným úspěchem Productboardu stojí potřeba digitalizace služeb většiny firem dnešní doby. Díky cloudovému softwaru (SaaS), prostřednictvím něhož lze řídit a spravovat vývoj digitálních produktů, se do platformy Productboard přesouvá řada často neefektivní práce. Systém, jejž tým kolem Daniela Hejla vyvinul, na jednom místě shromažďuje nejrůznější informace, které byly dříve roztroušeny v e-mailech, Slacku nebo MS Teams, v zákaznických výzkumech, systémech typu CRM nebo nástrojích sloužících pro komunikaci se zákazníky. Takto agregované informace dají firmě, přesněji produktovému manažerovi, komplexní přehled nad vývojem produktu, požadavky zákazníků a také potenciálními příležitostmi.

137 milionů dolarů od těch nejlepších

Firmu založila zmíněná dvojice v roce 2014. Prvních 400 tisíc dolarů do firmy přiteklo v roce 2015 od tuzemského Rockaway Capital, rok nato se s částkou 1,3 milionu dolarů přidala trojice investorů Credo Ventures, euroameričtí Index Ventures a také Reflex Capital. V září 2016 Productboard představil první veřejnou verzi systému v americké startupové soutěži TechCrunch’s Disrupt Startup Battlefield. V červenci 2018 proběhlo investiční kolo A, do kterého se jako hlavní investor zapojil světoznámý fond Kleiner Perkins. Toto investiční kolo poté rozšířili stávající investoři pod taktovkou Index Ventures o dalších 10 milionů dolarů. V lednu 2020 do firmy investovala 45 milionů dolarů světoznámá Sequoia Capital spolu s Bessemer Venture Partners. Dohromady tak Productboard od investorů získal na svůj růst a realizaci vize 137 milionů dolarů, tedy necelé tři miliardy korun.

Více o Productboardu

Productboard je online platforma, která pomáhá produktovým manažerům vyvíjet správné produkty na základě potřeb zákazníků a uvést je co nejrychleji na trh. Více než 4 000 prozákaznicky orientovaných společností jej integruje do svého product managementu pro lepší porozumění zákazníkům, ujasnění si strategie, sjednocení práce týmů na společném cíli a uvedení správných produktů na trh v pravý čas. Mezi společnosti, které jej využívají patří například Microsoft, Zoom, Disney, Avast, JCDecaux, Zendesk či UiPath. Nyní již více než dvousetčlenný tým pracuje z kanceláří v Praze, San Franciscu a Vancouveru a stojí za ním renomovaní investoři z Tiger Global Management, Kleiner Perkins, Index Ventures, Sequoia Capital, Bessemer Venture Partners a Credo Ventures, Reflex Capital a Rockaway. Bližší informace najdete na www.productboard.com nebo na sociálních sítích pod @productboard.

Newsletter