Produkce ocele v USA by se příští rok mohla vrátit k růstu

Americký ocelárenský průmysl by se mohl příští rok vrátit k růstu díky nižšímu dovozu a vyšší poptávce od stavebního a energetického sektoru. Produkce surové ocele se má zvýšit o 4,4 procenta, vyplývá z průzkumu, který mezi analytiky provedl list Financial Times.

Na americké ocelárny jako Nucor, US Steel a AK Steel měl stejně jako na jejich zahraniční konkurenty negativní dopad loňský kolaps cen ocele vyvolaný globálním nadbytkem, poklesem cen surovin a levným dovozem ze zemí jako Čína. V letošním roce však ceny rostou a úřady v USA, EU a dalších regionech se letos pokusily zarazit příliv levné ocele, jejíž vývoz je podle nich podporován nespravedlivými subvencemi.

Analytik firmy Jefferies Seth Rosenfeld uvádí, že poptávku po oceli v USA potáhne hlavně silná aktivita v nebytové výstavbě a ropném a plynárenském sektoru, která vykompenzuje oslabení v automobilovém průmyslu. „Domácí producenti budou schopní přebrat podíl na trhu od dovozců, jejichž podíl klesne kvůli obchodním clům zavedeným na počátku roku 2016, které jsou velmi efektivní,“ dodal.

Oživení produkce je další dobrou zprávou pro sektor, který od přelomu století musel zrušit stovky tisíc pracovních míst. Od prosincového zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem stouply i akcie několika velkých oceláren díky předvolebním slibům Trumpa, že investuje jeden bilion USD (25,8 bilionu Kč) do infrastruktury.

Celosvětově má podle průzkumu FT produkce ocele příští rok stoupnout o 0,9 procenta. Růst sice bude mírný, i tak je ale tempo růstu dvojnásobné ve srovnání s údajem o produkci za 11 měsíců letošního roku, které zveřejnil Světový svaz ocele (WSA). V EU se má produkce zvýšit o 1,5 procenta, v Číně naopak klesnout o 0,3 procenta. Čína je největším producentem ocele na světě, na loňské globální produkci měla téměř poloviční podíl.

Newsletter