Americké výnosy navýšily pokles a dolar ztráty nad 1,0510 za euro. Důvodem nad očekávání slabá data z trhu práce. Měny regionu v zisku. Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.

Průzkum: 68 % manuálně pracujících lidí bojuje s ekonomickou krizí. Mají několik zaměstnání najednou

Až 68 % modrých límečků (manuálně pracující lidé) se potýká s negativními dopady ekonomické a energetické krize na svůj domácí rozpočet. Vyplývá to z průzkumu aplikace Grason, kterého se zúčastnilo bezmála tři sta respondentů z řad řidičů, skladníků, prodavačů, kuchařů, číšníků a servírek ze zavedených firem, které se nacházejí v Praze a blízkém okolí. 

Mobilní aplikace Grason, která ve své inovativní platformě propojuje flexibilní pracovníky a firmy napřímo bez nutnosti využívat personální agentury, zpracovala mezi klienty a pracovníky rychlý průzkum ohledně současné situace a jejího dopadu na manuální pracovníky.

Většina manuálních pracovníků (68 %) je nucená mít v této nelehké době přivýdělek nebo několik zaměstnání. 27 % dotázaných si vyšší výdělek zajistí extra směnami u svého zaměstnavatele, 34 % si přivydělává u dalšího zaměstnavatele (2 zaměstnavatelé celkem), a dokonce 39 % si musí přivydělávat u tří a více zaměstnavatelů najednou.

Pracující potřebují až 19 tisíc navíc

Zajímavá jsou i data, o jak velkou částku si potřebují lidé přilepšit. Až 49 % respondentů si potřebuje přivydělat 5–9 tisíc korun měsíčně. 32 % potřebuje 10–19 tisíc měsíčně navíc, a dokonce 17 % potřebuje přidat měsíčně do rodinného rozpočtu 20 tisíc korun a více. Finanční potřeby jsou věkově poměrně rovnoměrně rozloženy mezi lidmi od 18 do 55 let. Mírně vyšší potřebu vydělat si větší objem peněz vidíme ve věkové skupině 30–50 let. V tomto věku si lidé nejčastěji potřebují přivydělat 10–19 tisíc korun, nebo dokonce nad 20 tisíc korun.

Mezi nejčastěji zmiňované důvody patří vysoké zálohy na energie, cena energií, zdražení potravin nebo i neochota být závislý na jednom zaměstnavateli. Někteří pracovníci se nechtějí vázat na jednoho zaměstnavatele, protože se bojí, že bude markantně zasažen aktuální situací a oni v důsledku jeho krachu přijdou o zaměstnání.

Aktuální zájem o další zaměstnání vidíme i na naší platformě Grason, kde evidujeme více než 700 nově registrovaných zájemců (meziroční nárůst o 30 %) o flexibilní zaměstnání bez zprostředkovatelů. Vidíme jako naši povinnost pomoci lidem se zvládnutím současné krize, aby si mohli vydělat dostatek peněz. S blížícími se Vánoci vidíme i vyšší poptávku po pracovních ze strany logistických firem,“ komentuje současnou situaci na pracovním trhu Karel Mařík z Grason.cz.

Grason přichází s technologickým all-in-one řešením na flexibilní zaměstnávání napřímo bez nutnosti využívat personální agentury. Díky hodnocení pracovníků od ostatních firem odpadá nutnost pohovoru, zkracuje se délka náboru z týdne na hodiny a zároveň roste spolehlivost a motivovanost pracovníků.

Systém dále automaticky připraví a vyplní pracovní smlouvy, elektronicky nebo fyzicky podepíše veškeré dokumenty, zpracuje mzdy i pracovníky zrychleně vyplatí. Firmy platí měsíční poplatek za využití softwaru, ale neplatí peníze z hodiny pracovníka a mohou navýšit jejich mzdu a být tak atraktivnějším zaměstnavatelem. V databázi je 24 000 pracovníků, kteří již odpracovali více než 50 000 směn. Systém využívá například Datart, Dáme market (Dáme jídlo), některé z poboček Fruitisimo a dalších 250 klientů.

Newsletter