Hypotékou je v České republice zatíženo na 900 tisíc bytů a rodinných domů a má ji asi 14 % Čechů. Přes 40 % z nich ji přitom manželé či partneři splácejí rovným dílem. Hypotéka často bývá palčivým tématem také při rozvodu. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot.
Cena nemovitostí v poměru k platům je v České republice jedna z nejvyšších v Evropě. Češi tak při koupi vlastní nemovitosti sahají k hypotékám. Jen v loňském roce jich s tímto účelem bylo sjednáno téměř 60 tisíc. Hypotéku mají partneři nejčastěji sjednanou společně a 41 % ji splácí napůl. „Tento podíl je trochu nižší na Moravě, kde spíše splácí jen jeden. Přisuzovat to můžeme tradičnějšímu rozdělení rolí v domácnosti,“ uvedl Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot.
Dělení majetku při rozvodu
Pro každého druhého Čecha je největším problémem při rozvodu, vyjma péče o děti, dělení majetku. Necelá desetina řeší bytovou otázku, stejná část finanční situaci a 3 % si uvědomují i význam společných dluhů, včetně hypotéky. Hypotéku by v rámci rozvodu nejčastěji řešili prodejem nemovitosti, jednala by tak třetina dotázaných.
„Výjimku tvoří Praha, kde by hypotéku v takovém případě převedli na jednoho z partnerů. To ukazuje na komplikovanou situaci na pražském trhu realit, kdy je subjektivně nedostatek vhodných bytů, tedy těch, které splňují požadavky na lokalitu, vybavenost i samotné dispozice nemovitosti zároveň s cenou,“ vysvětluje Holub. A tak zatímco průměrně by převod společné hypotéky zvolilo 29 % respondentů, v Praze by se k ní přiklonilo 36 %.