Obliba drahých kovů ve formě spoření nebo investic se v Česku se za poslední rok zdvojnásobila. Nyní by spoření do zlata nebo stříbra volilo 29 procent lidí, kteří jsou nespokojeni se svým stávajícím spořením. Loni ve stejném období to bylo 15 procent lidí. Ukázal to průzkum agentury NMS pro Golden Gate CZ.
Tento druh spoření preferují lidé mladší 55 let, spíše muži a lidé s čistými měsíčními příjmy domácnosti nad 40 000 Kč, kteří si spoří více než 2 000 Kč měsíčně. Reálně do zlata nebo stříbra spoří 100 tisíc Čechů.
Více než třetina lidí v ČR není spokojena s výnosy svého spoření, ale neví, jak situaci změnit. Druhá nespokojená třetina sama nechce nic měnit. Zbytek je naopak se svým spořením spokojen. Průzkumu se zúčastnilo 1000 respondentů z České republiky.
33 procent lidí preferuje ponechání peněz na spořicím účtu, 29 procent lidí by zvolilo investici do drahých kovů, 14 procent do penzijního připojištění, 11 procent by volilo stavení spoření, 16 procent uvedlo jiný druh spoření, vyplynulo z průzkumu.
Zlato jako obrana proti poklesu hodnoty peněz
„Vzrůstající obliba zlata koresponduje s vnímáním aktuální ekonomické situace. Třetina lidí se totiž podle minulého průzkumu obává výrazného poklesu hodnoty peněz. Zlato je tradičně uchovatel hodnoty úspor, proto je stále více vnímají jako příležitost do budoucna,“ říká předseda představenstva české společnosti Golden Gate CZ Vladimír Brůna.
V rámci stejného průzkumu loni na jaře 40 procent lidí uvedlo, že by bylo ochotno změnit způsob, jakým si spoří peníze, ale aktivně se o toto téma nezajímá. Až 35 procent lidí na svém spoření nic měnit nechtěli, naopak 25 procent oslovených lidí se zajímalo, jak spořit výhodněji, nebo už k výhodnějšímu spoření přešli.
Více než polovina lidí loni sdělila, že s výnosy svých investic jsou spokojeni. Stejně jako letos, třetina nechtěla ani loni na svém spoření nic měnit. Byli to ti, kteří se v produktech příliš neorientují. Aktivně se o změnu naopak zajímali ti, kteří se v produktech více vyznají.
Češi spoří průměrně dvě tisícovky
Nejčastěji lidé spoří částku do 2 000 Kč měsíčně. Vyšší částky spoří lidé s vyšším vzděláním a lidé s vyššími čistými příjmy domácnosti. Nic si podle průzkumu nespoří téměř každý druhý, a to především lidé s nižším vzděláním a s příjmy domácnosti do 20 000 Kč, kteří s příjmy složitěji vycházejí.
„Spoření do zlata zažívá v posledních dvou letech v Česku obrovský boom. Cena zlata se v těchto dnech pohybuje okolo 1350 dolarů za unci, tedy zhruba 28 tisíc korun. V nejbližších dvou měsících očekáváme silný růst tohoto žlutého kovu. Je velmi pravděpodobné, že zlato bude v průběhu léta 2018 atakovat hranici 1 500 dolarů za unci. Příležitost pro investory se ale týká nejen zlata, ale i stříbra a platiny,“ říká Vladimír Brůna.
Skoro polovina lidí by hledala informace o investicích do zlata a stříbra u investičních poradců. 27 procent tyto informace vyhledává v médiích, 13 procent v odborné literatuře, zbytek využívá jiné informační zdroje.