Darovat starý a neefektivní server, nebo ho raději “vyhodit z okna”? Na tuto otázku odpověděla technologická společnost ČMIS svým happeningem, který se odehrál v pražském Karlíně. Z ramene 50metrového jeřábu nechala shodit vysloužilý server o hmotnosti 200 kilogramů, jehož provoz se již nevyplatil zejména kvůli enormním nákladům na elektřinu. ČMIS tím chtěl poukázat na neefektivitu i ekologickou zátěž, kterou zastaralé IT představuje.
„A proč tohle všechno? Chtěli jsme ukázat, že starý hardware do moderních firem a moderních datových center nepatří. Poskytujeme službu hostingu bez výpadků, s maximálně ekologickým provozem. Trendem je udržitelnost, a tu my díky modernímu hardwaru s maximálním stářím šest let nabízíme. Happeningem jsme chtěli ukázat, že máme odvahu investovat do moderní infrastruktury – a tu, co neslouží, hodit do starého železa,“ komentuje Václav Svátek, generální ředitel ČMIS.
Provoz archaického serveru vyjde včetně nákladů na elektřinu, chlazení a housing až na 50 tisíc korun měsíčně. Vysloužilý server měl parametry: 16x blade v Blade Chassis Dell M1000e: 6TB RAM, 240 CPU, 4x10Gbs switch. Po shození jej organizátoři nechali odvézt a ekologicky zlikvidovat specializovanou firmou ASEKOL, se kterou ČMIS dlouhodobě spolupracuje. „Původně jsme zvažovali server darovat, do školy na ‚hraní‘, nebo pro něj najít jiné praktické využití. Nicméně se ukázalo, že by se jednalo o danajský dar a dotyčný by se za provoz nedoplatil. Na co bylo dříve potřeba 16 serverů v Dell M1000e, nám nyní stačí jediný 2U server,“ doplňuje Václav Svátek.
Jak je to s recyklací?
Počítače a elektronika většinou obsahují řadu recyklovatelných materiálů včetně plastů, kovů a skla. Hypoteticky lze recyklovat až 100 % daného výrobku. Obsah drahých kovů se liší v závislosti na konkrétních součástkách a stáří serveru. Většinu hmotnosti tvoří železo, hliník, měď a další kovy. Může obsahovat přibližně 0,01 % až 0,03 % drahých kovů z celkové hmotnosti.
„Úspor lze dosáhnout nákupem nejmodernějšího hardwaru a správnou optimalizací aplikací. Tak se zajistí, aby fungovaly efektivně a braly si co nejméně výkonu. Náklady na provoz jsme tak schopni stáhnout až o 50 %. Vyšší výkon moderních serverů znamená také úspory na drahý software, například MS SQL Server. Očekávám, že nároky na zelenou infrastrukturu budou stále přísnější, a to i vzhledem k povinnosti ESG reportů, které se dotýkají i provozu datacenter – v České republice sice není vzhledem k podmínkám reálné napájení plně z obnovitelných zdrojů, nicméně věřím, že nás to také velmi brzy čeká,“ uzavírá Václav Svátek.
Technologická společnost ČMIS, která patří k největším českým hráčům na poli hostingu, cloudových a serverových řešení, dokáže svým zákazníkům zajistit, že jejich e-shopy nespadnou a fungují hladce i během špičky, takže nepřijdou o své tržby kvůli výpadkům. Mezi hlavní služby patří hosting aplikačního prostředí pro účetní a obchodní systémy, dále hosting databází, úložišť a privátní cloud pro velké e-commerce hráče, jako jsou Rohlik Group či Shoptet. V neposlední řadě poskytuje jako Microsoft direct partner klientům MSSQL licence za nejvýhodnější cenu na českém trhu a také má nejvýhodnější cenové plány pro službu MS 365.