Putin a Merkelová jednali o příměří na Ukrajině a v Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová dnes telefonicky hovořili o ukrajinské krizi a o situaci v Sýrii. Podle Kremlu dohodli kalendář dalších schůzek v takzvaném normandském formátu na různé úrovni. Francouzský prezident François Hollande minulý týden prohlásil, že nová schůzka normandské skupiny na úrovni hlav států by se mohla uskutečnit „během nejbližších týdnů“.

Právě v Normandii totiž před dvěma lety poprvé jednali o bojích s proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny ruský a ukrajinský prezident ve společnosti francouzského hostitele Françoise Hollandea a německé kancléřky. Ve stejném složení pak dospěli loni v únoru v Minsku k uzavření dohod, které měly vést k urovnání konfliktu, zatím však dospěly jen k řadě více či méně porušovaných příměří.

Putin a Merkelová dnes podle Kremlu „shledali účelným sladit úsilí ohledně bezpečnostních a politických aspektů urovnání konfliktu na Donbasu v rámci snahy o splnění minských dohod“. Putin při této příležitosti „vyjádřil naději, že se ukrajinská strana zdrží ozbrojených provokací a konečně podnikne reálné kroky ke splnění svých politických závazků“, zejména pokud jde o ústavní reformu se zakotvením autonomie Donbasu a udělení amnestie rebelům.

Kyjev naopak obviňuje Rusko, že navzdory dohodám vojensky podporuje povstalce na Donbasu, což Moskva popírá. Ukrajinská armáda dnes obvinila separatisty, že navzdory příměří zabili jednoho vojáka vládních vojsk a další dva zranili.

Konflikt na východě Ukrajiny si od dubna 2014 vyžádal více než 9600 obětí na životech.

Putin a Merkelová se dotkli také situace v Sýrii, zejména pokud jde o zajištění klidu zbraní na základě americko-ruské dohody z 9. září. Ruský prezident řekl, že by američtí partneři měli splnit svůj slib a zajistit, jak rozlišit takzvanou umírněnou opozici od teroristických skupin. Ujistil také o snaze Ruska nastolit trvalé příměří a zlepšit humanitární situaci v Sýrii.

Telefonát se podle Kremlu uskutečnil z německé iniciativy.

Newsletter