Turecko se omluvilo za loňské sestřelení ruského bombardéru, což Rusku umožnilo normalizovat vztahy. Před ruskými diplomaty to dnes řekl prezident Vladimir Putin, který tak zopakoval své dřívější vyjádření. Turečtí představitelé ale tvrdí, že vyjádřili politování nad incidentem, po kterém vzájemné vztahy klesly na bod mrazu.
Moskva na sestřelení bombardéru tureckými stíhačkami odpověděla zavedením sankcí. Turecko například silně zasáhl zákaz rekreace ruských turistů, pro které byly turecké pláže hlavní destinací.
Putin již ve středu oznámil, že se v telefonickém rozhovoru se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem dohodl, že obě země zahájí obnovu vztahů. „Po dopisu tureckého prezidenta jsme přijali rozhodnutí zahájit proces normalizace vztahů s tureckými partnery,“ řekl Putin a dodal, že by chtěl začít s turistikou.
Premiér Dmitrij Medveděv na dnešním zasedání vlády nařídil připravit soubor opatření, která povedou k postupnému zrušení sankcí, aniž by tímto krokem byli dotčeni ruští výrobci či jiní dodavatelé. Poznamenal také, že Rusko by mělo od Turecka vyžadovat záruky ohledně bezpečnosti ruských turistů.
Zárukami pro bezpečnost turistů podmínil dnes obnovu vztahů i ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov. Ten podle agentury Interfax rovněž upozornil, že Putin už dříve řekl, že vztahy s Ankarou lze vrátit na původní úroveň až poté, co Turecko Rusku za sestřelení letadla zaplatí odškodné. „Vladimir Vladimirovič (Putin) vyjasnil podmínky, za nichž lze vztahy obnovit: omluva, trest pro viníky a odškodnění… To první už se stalo, na druhé a třetí se stále čeká,“ uvedl velvyslanec.
Ruské ministerstvo dopravy nicméně už začalo uplatňovat příkaz ruské vlády, který hovoří o obnovení charterových letů mezi Ruskem a Tureckem, uvedla agentura TASS.
Rusko zavedlo sankce proti Turecku po sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckým stíhačkami F-16 nad turecko-syrskou hranicí z loňského listopadu. Oba ruští piloti se stačili katapultovat, jednoho z nich ale zastřelili turkmenští povstalci v Sýrii. Při záchranné operaci navíc zabili dalšího ruského vojáka.
Putin v projevu k ruským velvyslancům obvinil Severoatlantickou alianci, že podniká kroky ke konfrontaci s Moskvou, na což Rusko odpoví, ale nenechá se nakazit „militaristickým šílenstvím“.
Putin také řekl, že svět se celkově stal nestabilnějším a nepředvídatelnějším. Předpověděl současně, že traumatizující následky odchodu Británie z Evropské unie budou dlouhodobé, i když trhy se vzpamatují už ve střednědobém výhledu. Rusko se každopádně nemíní plést do rozhodnutí britských poddaných, ujistil prezident a dodal, že Rusko je ochotno s Evropskou unií vybudovat společný hospodářský prostor od Atlantiku po Pacifik.