Putin řekl Ficovi, že věří v obnovení obchodu obou zemí

AKTUALIZOVÁNO – Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě řekl slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, že věří v možnost obnovit dřívější úroveň obchodu mezi oběma zeměmi, i když výměna zboží nyní klesá. Ani Fico nevidí důvod, proč by měl vzájemný obchod dál klesat, informovaly ruské tiskové agentury. Naznačil přitom, že začátkem příštího roku by se mohlo uskutečnit zasedání slovensko-ruské mezivládní komise.

Slovenský politik poukázal na „objektivní příčiny, objektivní faktory“ nynější situace v hospodářských vztazích, čímž zjevně narážel na sankce, které EU předloni uvalila na Rusko v odvetě za anexi ukrajinského Krymu a za jeho politiku vůči Ukrajině.

Fico už v minulosti vybízel ke zrušení sankcí, což by uvítal například také maďarský premiér Viktor Orbán, ale i další představitelé zemí ve východní části EU, včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

„Bez ohledu na to, že bohužel… už ne první rok registrujeme pokles výměny zboží, přesto si myslím, že máme šanci tuto výměnu zboží obnovit,“ prohlásil Putin po večerním setkání s Ficem, jehož země toto pololetí předsedá Evropské unii.

Ruský prezident v souvislosti s touto skutečností také poznamenal, že počítá se spoluprací Slovenska v zájmu zlepšení „našich především obchodně-ekonomických vztahů s Evropou“. „Náš obchod klesl téměř o polovinu,“ dodal podle agentury RIA Novosti.

Fico nicméně podle ruských médií vyjádřil naději, že „existující dobré vztahy Slovenska a Ruska umožní vrátit ekonomické i další vztahy“ na dřívější úroveň.

„Myslím, že musíme efektivněji využívat takový institut, jakým je naše mezivládní komise. Myslím si, že nejbližší naše setkání v rámci mezivládní komise bude začátkem roku 2017,“ řekl podle agentury TASS slovenský premiér. Podotkl, že by s Putinem chtěl projednat řadu otázek, včetně energetických projektů.

Z informací ruských médií není jasné, zda dnes Fico s ruským prezidentem skutečně hovořil i o zamýšleném rozšíření plynovodu Nord Stream, jak očekávala slovenská média. Tento projekt se Bratislavě nezamlouvá, protože jeho realizace připraví zemi o nemalé příjmy z tranzitních poplatků.

Plánovaná výstavba druhé větve plynovodu Nord Stream totiž znamená obcházení Slovenska a Ukrajiny, tedy tradičních tranzitních zemí, přes které ruský energetický gigant Gazprom dodává plyn do Evropy. Fico před odletem do Moskvy řekl, že by Slovensko zastavením přenosu plynu přes své území přišlo ročně o 800 milionů eur (21,6 miliardy korun).

Newsletter