Dolar smazal malou část svých zisků, pohybuje se kolem úrovně 1,0980 EURUSD. Měny regionu se stále obchodují na slabších úrovních. Koruna nad 25,35 za euro a nad 23,05 za dolar.

Putin: Rusko doufá v dohodu těžařských zemí na zmrazení produkce

Rusko doufá v dohodu předních světových těžařů na zmrazení produkce ropy. Bylo by to pro světové trhy dobré, řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin tiskové agentuře Bloomberg. Správné by podle něj také bylo, kdyby se do dohody podařilo zapojit i Írán, avšak s ohledem na to, že jeho těžba je ještě poznamenána roky sankcí.

„Bylo by dobré nalézt kompromis,“ řekl Putin k možné dohodě těžařů. „Považovali bychom to za správné rozhodnutí pro světové energetické trhy,“ citovala Putina ruská agentura Interfax. Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by měli jednat o možnosti zmrazení těžby na neoficiálním setkání na energetické konferenci na konci září v Alžírsku.

Dohoda mezi kartelem OPEC a dalšími velkými producenty by měla podle Putina zahrnout i kompromisní přístup k Íránu, protože ten se teprve vymaňuje ze sankčního režimu a snaží se svou těžbu postupně zvyšovat. „Bylo by nefér nechat jej na této úrovni,“ řekl Putin.

Prezident se rovněž vyjádřil k privatizaci ropných společností Rosněfť a Bašněfť. Vláda podle něj aktivně připravuje prodej 19,5 procenta akcií Rosněfti, která je největším ruským ropným podnikem, a tato transakce by se mohla uskutečnit ještě letos.

Co se týče Bašněfti, vláda by podle Putina neměla žádného uchazeče o její koupi „diskriminovat“. Putin to řekl na otázku Bloombergu ohledně zájmu státní Rosněfti o podíl v Bašněfti.

Vláda minulý měsíc odložila privatizaci středně velké ropné společnosti Bašněfť. Prodej padesátiprocentního podílu v Bašněfti měl být jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády. O koupi podílu v Bašněfti projevila zájem mimo jiné Rosněfť.

„Rosněfť není zcela státním podnikem. Nezapomínejme, že část v ní vlastní britská společnost BP,“ poznamenal Putin.

Rusko potřebuje dodatečné příjmy do rozpočtu, protože ruské veřejné finance jsou nyní kvůli nižším cenám ropy pod značným tlakem. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Newsletter