Werner Faymann kritizoval ty země Evropské unie, které prosazují jejich přitvrzení. Kolaps ruské ekonomiky, k němuž mohou sankce přispět, by nebyl pro EU ničím, co by mohla vítat, řekl Faymann v nedělním vydání listu Österreich.
„Nemohu schvalovat euforii, kterou v EU mnozí projevují nad úspěchem sankcí vůči Rusku. Nevidím absolutně žádný důvod k oslavám. Nevím, proč bychom měli být rádi, když se ruská ekonomika zhroutí,“ řekl Faymann. Kancléř už minulý měsíc vystoupil proti dalším sankcím a vyslovil se pro to, aby se krize na Ukrajině řešila rozhovory s účastí Ruska.
„Podřezávali bychom si větev, na níž sedíme, kdybychom vztyčili novou zeď vůči ruské ekonomice,“ řekl šéf rakouské sociální demokracie a předseda koaliční vlády podle poznámek, které list zveřejnil už dnes. Faymannova mluvčí agentuře Reuters potvrdila autentičnost jeho slov.
Faymann řekl, že když nedávno mluvil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, vyzval jej k mírovým jednáním. „Musíme posílit svou neutrální roli a prosazovat vyjednávání o míru,“ sdělil kancléř.
Rakousko je ohledně sankcí od začátku zdrženlivé, zčásti kvůli tradičně dobrým hospodářským vztahům s Ruskem. Na Rusku a východní Evropě je silně závislá řada rakouských firem a například většina zisků bankovního domu Raiffeisen Bank International pochází z Ruska. Akcie Raiffeisen tento týden zažily dramatický propad, který souvisel s eskalující ztrátou hodnoty ruského rublu.
EU ve čtvrtek oznámila už dříve avizované přitvrzení sankcí souvisejících s ruskou anexí Krymu, Moskva tento krok označila za „další konfrontační rozhodnutí“. Během pátečního summitu EU nový předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval k pokračování politiky tvrdé ruky vůči Rusku.
EU a USA po vypuknutí ukrajinské krize zavedly vůči Rusku postupně několik druhů sankcí. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden řekl, že sankce přispěly asi 25 až 30 procenty k nynějším hlubokým ekonomickým potížím jeho země.