Evropské i americké výnosy rostou. Dolar obrátil do zisku pod 1,0830 za euro. Koruna oslabila nad 25,35 za euro.

Rakouští kandidáti na prezidenta nechtějí odchod země z EU, ač ta je v krizi

Vystoupení Rakouska z Evropské unie si nepřeje ani jeden z kandidátů na prezidenta. Vyplývá to z jejich dnešního prvního televizního duelu před prosincovým druhým kolem voleb. Podle pravicově populistického kandidáta Norberta Hofera je však EU v hluboké krizi.

Odchod Rakouska z EU by přicházel v úvahu pouze tehdy, kdyby k unii přistoupilo Turecko nebo pokud by byly zbaveny moci národní parlamenty, řekl pětačtyřicetiletý kandidát Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Hofer, jenž je někdy označován za „rakouského Trumpa“.

Vystoupení Rakouska z EU kategoricky odmítl Hoferův dvaasedmdesátiletý rival ze strany Zelených Alexander Van der Bellen. Zároveň vyjádřil obavy z budoucích kroků nově zvoleného republikánského prezidenta USA Donalda Trumpa. „Kdyby splnil i jen některé ze svých volebních slibů, muselo by to vyvolat velké znepokojení,“ citovala Van der Bellena agentura DPA.

Z hlediska obsahového nepřinesla dnešní debata nic nového, napsala agentura APA. Oba politici se ale často napadali. Shodli se v podstatě jen v odmítnutí legalizace marihuany. Asi hodinu a půl dlouhou diskusi odvysílala nová soukromá televize oe24.tv.

Hofer se vyslovil pro okamžité zrušení ekonomických sankcí proti Rusku, protože podle něj pouze poškozují rakouské hospodářství. Van der Bellen spojil postupné ukončení sankcí s žádoucími kroky Ruska ve vztahu k Ukrajině.

Van der Bellen se s Hoferem utká o prezidentský úřad 4. prosince. Květnové druhé kolo prezidentských voleb, v němž Van der Bellen těsně vyhrál, v červnu ústavní soud kvůli pochybením při sčítání hlasů zrušil. Říjnový termín voleb pak ministerstvo vnitra odložilo kvůli vadným obálkám pro korespondenční hlasování.

Rakouský prezident má na rozdíl od toho amerického pouze ceremoniální pravomoci.

Newsletter