Britský finanční ústav Royal Bank of Scotland (RBS) dnes připustil, že při nedávných zátěžových testech velkých evropských bank poskytl data s chybami, a zkouškou ve skutečnosti prošel jen stěží. Banka nyní zjišťuje, jak mohlo k chybě dojít. Zpráva vyvolává otázku, zda státem vlastněná banka dokáže v Británii projít přísnějšími testy.
Evropské zátěžové testy měly zjistit, zda mají banky dost kapitálu na to, aby ustály případné nové otřesy na finančních trzích. Opravený výsledek RBS znamená, že bankovní dům měl nejhorší výsledek z hodnocených britských bank.
Přiznání je další ostudou pro RBS, v níž má vláda podíl 80 procent. Banka dostala v posledních dvou týdnech pokutu za to, že nedokázala zabránit svým obchodníkům v pokusech o manipulaci na devizových trzích. Kromě toho byla potrestána za problémy v počítačové síti, kvůli kterým nemohly miliony klientů před dvěma lety ke svým bankovním účtům.
RBS dnes uvedla, že její podíl základního kapitálu podle mezinárodních pravidel pro kapitálovou přiměřenost Basel III dosáhl ve scénáři nepříznivého vývoje hodnoty 5,7 procenta. Těsně tak překročil požadované minimum 5,5 procenta. Původní data ukazovala, že banka testy prošla s výsledkem 6,7 procenta.
„Zkoumáme, jak se ta chyba stala, budeme spolupracovat s našimi regulátory,“ uvedla podle agentury Reuters banka.
Podle původních dat měla nejhorší výsledek z britských bank konkurenční státem podporovaná Lloyds Banking Group. Její kapitálový podíl v nepříznivém scénáři činil 6,2 procenta.
Na zátěžové testy se chystá i britská centrální banka. Ta bude zkoumat odolnost britských bank podle scénáře, kdy by ceny bydlení klesly o 35 procent a úrokové sazby stouply na šest procent. Výsledky se veřejnost dozví 16. prosince. Britský regulátor týden před testem bankám řekl, že své kapitálové zdraví musejí hodnotit podle přísnějšího měřítka, než očekávaly původně.