Americké výnosy pokračují v růstu. Dolar se proti euru obchoduje nad 1,0600 za euro. Koruna díky nárůstu krátkých sazeb zpevnila pod 25,20 za euro.

Reknihy jsou v novém, o pár ulic vedle a s kavárnou od zakladatelů Cafe Tone

Již před několika týdny změnilo udržitelné knihkupectví Reknihy adresu revýdejny, tedy místa, ze kterého expedovalo své zásilky. Posunuly se ovšem pouze o pár ulic dál a nově sídlí v těsné blízkosti autobusového nádraží na pražském Andělu. Zásadní změna však nastala v celém pojetí samotného prostoru. Své síly totiž udržitelné knihkupectví spojilo s oblíbenými baristy ze smíchovského Cafe Tone. Vznikl tak unikátní prostor s názvem Double Tone, který propojuje kavárnu, vinárnu, čítárnu a výdejnu zakoupené literatury. Nová pobočka Reknih tak již není jen místem, kde se nachází sklad pro více než 50 000 knih a kam lze donést publikace, které hledají nové majitele, nebo kde si zakoupenou literaturu vyzvednout.

„Stěhovat jsme se chtěli už delší dobu. A to z prostého důvodu. Náš původní sklad prostě přestal stačit. S tím, jakým tempem nám přibývají knihy, které lidé chtějí sdílet, jsme potřebovali větší prostor. Dohoda s Tomášem Ashtarem z Cafe Tone byla vlastně tak trochu náhoda. Nicméně vzniklo to tak, že byli prakticky našimi sousedy a téměř všichni z Reknih za nimi denně chodili pro kávu. Slovo dalo slovo a nápad byl na světě. Protože proč nespojit takové relaxační činnosti jako pití kávy či vína se čtením knih. Navíc teď máme prostor pro uskladnění celkem až sto tisíc knih. Zásadní změnou je však výrazné navýšení počtu knih, které jsme schopni měsíčně odbavit“ komentuje zakladatel a CEO Reknih Tadeáš Kula. Knihkupectví na nové adrese obsadilo zejména sklepní prostory. Tam mají nyní kanceláře, ale i množství regálů po strop zaplněných knihami. Zároveň je v novém podniku také pobočka Zásilkovny, díky které se zde zastaví zase o něco víc zákazníků.

Nádražní 44

Na rozdíl od Reknih ovšem Cafe Tone svou původní pobočku v Lidické ulici neopouští. S novým prostorem může ale výrazně rozšířit nabídku, například o pečlivě připravovaný výběr vín, který na Smíchově, jenž je tradičně spíše pivní, není tak často k vidění. Přesto pro ně zůstává nejdůležitější servírovat kvalitní a výběrovou kávu v té nejlepší podobě. Na adrese Nádražní 44, kde se nová kavárna s čítárnou nachází, tak lze dnes bez problému strávit celé odpoledne a večer. U dobrého vína, dobré knihy a v dobré společnosti. Aby se také obě pobočky od sebe snáze rozeznávaly, nové místo nese název Double Tone.

„Spolupráce s Tadeášem a celými Reknihami se semlela strašně rychle. Jednoduše k nám chodil tak dlouho na kafe, až jsme si vymysleli, že si otevřeme kavárnu a čítárnu v jednom. Zároveň jsme si vybrali místo, se kterým máme do budoucna spoustu plánů. Ať už co se týče samotných prostor, nebo potenciálu celé oblasti, kde dnes probíhá aktivní výstavba bytových domů a kanceláří. Navíc Double Tone nemá o nic menší ambice než se pro nováčky v lokalitě stát tím nejoblíbenějším místem pro šálek kávy a chvilky klidu,“ říká k celému projektu jeho zakladatel Tomáš Ashtar.

Více o Reknihách

Reknihy jsou online platforma, která dává knihám druhý život. Jejím cílem je nastartovat zelené čtení a ukázat lidem, že pro získání jejich vysněné knihy není vždy třeba kupovat si novou. Reknihy totiž přináší možnost nakupovat knihy, které již původního majitele omrzely, nechce je vlastnit a jen se mu hromadí v knihovně. Knihy, které se majitel rozhodne sdílet dál dalším čtenářům, jednoduše pošle na adresu sběrného místa, tým Reknih je pečlivě překontroluje, posoudí a posléze uvede do prodeje na svém e-shopu. Ve chvíli, kdy jsou prodány, získá jejich bývalý majitel kredit, který si může převést na bankovní účet, použít na další nákup nebo jím podpořit Reknihy v jejich snaze o zachování deštných pralesů za pomoci organizace Rainforest Trust. Ročně Reknihy organizaci přispívají více než tisíc dolarů a jsou tak jejím patronem v rámci programu Conservation Circle. Ambiciózní a mladý tým okolo zakladatele Tadeáše Kuly spojuje touha šetřit nejen peněženky čtenářů, ale také naši planetu. V roce 2021 se Reknihy staly vítězem cen SDG v kategorii Mladý lídr a získaly členství ve spolku Slušná firma. Tím se zařadily po bok společností Bezobalu, Kytky od Potoka, Tierra Verde a dalších.

Newsletter