Americké výnosy na začátku týden rostly. Dolar oslabil krátce nad 1,1550 za euro, poté část ztrát smazal. Koruna zpevnila pod 25,00 za euro a pod 22,00 za dolar.

Řekové berou banky útokem, eurozóna se připravuje na bankrot

Napětí kolem řecké dluhové krize, jejíž další dějství ovlivní pondělní summit eurozóny, včera kulminovalo prosakujícími informacemi o evropských přípravách na případný řecký bankrot a o stále intenzivnějších výběrech peněz z řeckých bank. Řecký premiér Alexis Tsipras mezitím v Petrohradě jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o ekonomické spolupráci, která ale nezahrnuje přímou finanční pomoc ze strany Ruska.     

Před pondělní bruselskou schůzkou k řecké krizi, které se zúčastní lídři zemí platících eurem, se opět sejdou také jejich ministři financí. Pokud Atény nepřijdou s novými návrhy řešení, mají se už podle nejmenovaných činitelů začít projednávat otázky kolem hrozícího řeckého bankrotu.     

Polská premiérka Ewa Kopaczová bude v pondělí jednat s guvernérem tamní centrální banky a ministry financí a zahraničí o možných důsledcích odchodu silně zadluženého Řecka z eurozóny.     

Řecká vláda projevila ohledně úspěšného završení pondělních rozhovorů vysokou dávku optimismu. Ten ale postrádají řečtí střadatelé, kteří začali brát banky v podstatě útokem: v pátek vybrali zhruba 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard Kč) poté, co ve čtvrtek výběry přesáhly miliardu eur. Za celý týden z řeckého bankovního systému takto odteklo kolem 4,2 miliardy eur. Evropská centrální banka (ECB) řeckým bankám musela podruhé v týdnu zvýšit limit nouzových úvěrů, které jsou pro ně jedinou náhradou za ubývající vklady.  

Řecké banky v pondělí už možná neotevřou  

Řecko a věřitelské instituce tlačí čas. Na konci měsíce mají Atény zaplatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) ve sdružené splátce celkem 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč). A šéfka MMF Christine Lagardeová dala ve čtvrtek najevo, že fond termín neprodlouží.     

Tsipras mezitím jednal s Putinem o možnosti dodávek řecké zemědělské produkce do Ruska, případnou ruskou finanční pomoc podlomené řecké ekonomice prý ale oba státníci neprobírali. Hovořili nicméně o možnosti energetické a investiční spolupráce.     

Předtím ministři energetiky Ruska a Řecka podepsali dohodu o prodloužení plánovaného plynovodu Turkish Stream, který má dopravovat plyn z Ruska přes Černé moře do Turecka a až do Řecka. Moskva se bude podílet na financování projektu a bude jej vlastnit napůl s Aténami. Výstavba by měla začít příští roce a skončit v roce 2019.     

Obavy z řeckého bankrotu způsobily v závěru týdne oslabení eura vůči většině předních světových měn. Investoři se pustili do nákupu dolaru považovaného za bezpečnou investici v době nejistot. 

Newsletter