RIM CZ: Přemýšlíte, jaký zvolit materiál pro vaši židli? Rady a tipy při výběru sedacího nábytku!

Při výběru materiálů pro soft seating je třeba brát v potaz účel a prostředí, kam je sezení určeno. Nakupujete do obýváku, nebo do provozu? Základní parametry, které by se měly při výběru látek zohlednit, jsou například odolnost proti oděru, stálobarevnost, odolnost proti šmolkování, měkkost a samozřejmě také samotný design. Některé provozy vyžadují speciální vlastnosti jako zvýšenou odolnost proti ohni, povrchovou impregnaci pro lepší čištění nebo antibakteriální povrch. Samostatnou kapitolou jsou pak materiály recyklované a recyklovatelné, po kterých je stále větší poptávka. Přemýšlíte, jaký zvolit materiál pro vaši židli? Přinášíme rady a tipy při výběru toho správného sedacího nábytku.

Michal Hotmar

Zájem o látky z recyklovaných materiálů je rok od roku vyšší

Látka je v soft seatingu velmi oblíbenou volbou. Nejenže nabízí nejširší výběr barev a textur, ale je také charakteristická svou odolností, takže je vhodná pro pravidelné používání. Díky své měkkosti je pohodlná a ve srovnání s kůží nebo vinylem je vhodnější do chladného prostředí. „Posledním hitem je ekologicky šetrná látka Oceanic, která je získávána recyklací spotřebitelských plastů, které aktuálně znečišťují naše moře a oceány. Žádané jsou také přírodní látky s příměsí vlny nebo kopřivy. Látka Jet Bioactive s antibakteriálním povrchem obsahuje ionty stříbra, které zamezují množení bakterií i bez nutnosti dalšího ošetření. Látka Pure, která má odolnost proti oděru 500.000 martindalů zvládne téměř jakoukoliv zátěž, což z ní dělá ideální volbu do extrémních provozů,“ dodává Michal Hotmar ze společnosti RIM.

Čalounění vždy z odolného materiálu

Čalounění nebo potah židle by měl být vždy z odolného materiálu, který si vyberete ze vzorníku u prodejce. Potahové materiály se svým složením často velmi liší, ale obecně je lze rozdělit na přírodní s vyšším obsahem organických příměsí a syntetické. Do teplého prostředí raději zvolte materiály, které neobsahují vlnu, případně židli s prodyšnou síťovinou na zádové opěrce. Ptejte se také na životnost potahu a jeho odolnost proti oděru nebo šmolkování.

Pružiny, nebo popruhy?

Možností pro zvýšení komfortu sezení je použití drátěných vlnových pružin, nebo elastických popruhů. Na nosnou dřevěnou konstrukci s pružinami (nebo popruhy) se dále zafixuje tvarovací materiál v podobě PUR pěny. Pro lepší izolaci a měkkost se může u některých výrobků dát na tento základ tenká vrstva vatelínu, poté se již aplikují čalounické materiály.

Komfort polyuretanové pěny

Obecně nejpoužívanějším materiálem pro čalounění sedacího nábytku jsou v současné době polyuretanové pěny, které mají velký podíl na komfortu sezení. V dnešní době si můžeme zvolit z jejich rozsáhlé nabídky, kdy každá má svoje specifikum. Základním parametrem při výběru je prodyšnost, elasticita či pružnost. Správně zvolená pěna je základem životnosti a tvaru výrobku.

Rok 2023 bude následovat předchozí léta

Stále bude kladen důraz na zvýšené hygienické vlastnosti produktů, používání snadno omyvatelných a dezinfikovatelných materiálů včetně látek. „Trendy bývá využití například v laboratořích zdravotnických zařízeních, tedy v prostředí, kde jsou vysoké nároky na snadno omyvatelné materiály. Jako naše nová opěra pracovní židle FLEXi FX 1124 určená pro čalounění v technických látkách (koženky),“ dodává Michal Hotmar ze společnosti RIM. I nadále budou vznikat uzavřená pracoviště, pro menší počet pracovníků, jednací boxy a jiné produkty sloužící k rozdělení prostoru.

O firmě RIM

Společnost RIM CZ s.r.o. vznikla v roce 1991 s cílem vyrábět vlastní kancelářské židle. Filosofie zdravého sezení a poznatky z vlastního výzkumu v oblasti ergonomie ovlivnily další vývoj společnosti. Slogan „Pro zdravé sezení“ a tomu odpovídající záměr vyrábět a prodávat židle, které přispějí ke kultivaci a oživení kancelářského prostředí se staly hlavním posláním firmy. Více informací se dozvíte na webu www.rim.cz.

Produktové tipy

ZERO G 1352

Nejlepší myšlenky často vznikají na místech, které jsou kreativní a zábavné. Stejně působí i designová židle Zero G, která pomáhá rozvíjet fantazii a nápaditost. Lehkost a vzdušnost patří k jasným přednostem této židle. Zero G je opravdu jedinečná kolekce, která bude vítaná v každé moderní a inovativní kanceláři. Šíři její uplatnitelnosti navíc zvětšuje provedení v klasickém černém i stylovém bílém plastu, a proto je vhodná například i do domácích kanceláří.

Více o produktu zjistíte na webu rim.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.

FLEXI FX 1104

Moderní židle splňující vysoké nároky na funkčnost a design. Židle je vybavena synchronní mechanikou ST1 pro zajištění tzv. dynamického sezení. Síťovaná zádová opěra je tvořena odlehčeným plastovým rámem s centrální konzolou, jejíž výhodou je výškové nastavení v rozmezí až 6 cm. U kolekce FLEXi lze vybírat z různých typů čalounění, mechanik a doplňků pro pohodlné sezení.

Více o produktu zjistíte na webu rim.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.

MUUNA (MU 3101.04)

Kancelářská židle Muuna se hodí do jakéhokoliv interiéru. Čalounění nabízí širokou škálu barev, což ještě zvyšuje její schopnost adaptovat se. Na rozdíl od jiných kancelářských židlí nejsou na první pohled vidět žádné ovládací prvky. Pečlivě začalouněná židle je totiž vybavena SELF mechanikou, která všechno nastavení připraví sama.

Více o produktu zjistíte na webu nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.

WINX Lounge https://rim.cz/produkty/winx-lounge/

Křeslo WINX je dalším produktem z dílny rakouského designéra Kaie Stanii. Jednomístné křeslo s možností kombinace různých typů čalounění zádové opěry a sedáku.

Typ VX 880.06 je posazen na dřevěné podnoži z dubového masivu.

Design: Kai Stania

CA-VA

CA-VA vychází z organických tvarů a současně splňuje náročné požadavky na ergonomii sezení, které se RIM věnuje už přes 27 let. Designérem křesla je rakouský designér Kai Stania, který pečlivě propracoval každý detail a navrhl křeslo tak, aby bylo možné čalounit jednotlivé díly různými potahy a barvami. Každý kus tak může být originál, který přesně splňuje náročné požadavky svých uživatelů.

Více o produktu zjistíte na webu rim.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.

Newsletter