Roční obrat agentur, které nabízí e-shopová řešení míru, činí 4,2 mld. Kč

Počet agentur, které v současnosti nabízí e-shopové řešení na míru, dosáhl počtu 242. Zhruba 100 z nich disponuje ročním obratem do 3 milionů korun, přičemž 204 z nich sídlí v ČR, zbylých 38 působí u našich východních sousedů. V závislosti na požadavcích se cena za vytvoření elektronického obchodu může vyšplhat až na 10 milionů korun. Vyplývá to z analýzy českého a slovenského trhu, kterou provedla společnost Shopsys, jenž se soustředí na technologický vývoj a kontinuální rozvoj velkých e-shopů na míru a komplexní klientskou péči.

Množství agentur nabízejících e-shopová řešení se rok od roku rozrůstá.  Z celkového počtu jich 84 %, tedy 204, pochází z České republiky. Největší koncentrace agentur je v Praze (78), v Moravskoslezském (33) a Jihomoravském (28) kraji. Česká B2C e-commerce (tj. objem peněz, které se utratí v českých e-shopech), roste meziročně cca o 15–20 %. V segmentu agentur vytvářejících e-shopy na míru se předpokládá, že růst bude o něco málo pomalejší, přibližně v rozmezí mezi 10 a 15 %.

Roční obrat ve výši 3 milionů korun se týká něco málo přes 100 agentur. Zpravidla se jedná o mikropodniky, které čítají pouze několik málo jednotlivců. Dalších 23 agentur se dokáže vyšplhat ještě o dva miliony ročního obratu výše. Skupinu středních agentur tvoří firmy, jejichž roční obrat se dostává do hodnot představující nižší desítky milionů. Aktuálně se jich dá napočítat necelá stovka. Velké agentury jsou na tom znatelně lépe. Často dosahují zhruba dvojnásobku, v některých případech i trojnásobku ročního obratu středně velkých firem. Hranici 60 milionů ročního obratu pak překoná pouhých 9 agentur.

Rozpětí cen, za které agentury dosahují svých ročních obratů, je opravdu velmi široké. Nejlevnější řešení nabízí svým klientům zpravidla do 100 tisíc korun. „Spodní hranice intervalu, která začíná nejčastěji na cca 80 tisících korunách, je typická pro krabicová řešení s minimem úprav na míru“ uvedl Lukáš Havlásek, CEO společnosti Shopsys a dodává: „Na druhé straně vysoce individualizovaná B2C řešení a B2B portály svou cenou mohou šplhat i nad hranici 10 milionů. Cena se také liší podle toho, na jak technicky vyspělé platformě si klient nechává e-shop na míru vytvořit. Kvalitní technologie sice znamenají větší počáteční investici, ale z dlouhodobějšího hlediska se do nich kvůli udržitelnosti rozhodně vyplatí investovat.”

Newsletter