Rok 2021 byl ve znamení růstu cen nemovitostí, a to nejen v Praze, ale i ve světě. Poklesu se nedočkáme

Letošní rok byl z pohledu rezidenčních nemovitostí velmi úspěšný. Kdo peníze měl, chtěl je uložit bezpečně, a to do realit. Luxusní nemovitosti jsou specifické v tom, že v obchodech je méně často banka a ceny těchto bytů a domů jsou v čase stabilnější.

Ceny nemovitostí letos rostly nejen v Praze, ale i v ostatních světových metropolích. „Meziroční růst cen nemovitostí v České republice kolem 15 procent není v letošním roce v globálním srovnání velkou výjimkou, ceny na Slovensku vyrostly meziročně o 19 procent. Podle dat Global Property Guide je v kategorii dvojciferného růstu Rakousko, Dánsko, Německo i Švédsko,“ upřesňuje Petr Míka, CEO realitní kanceláře Boutiq Real Estate,“ upřesňuje Petr Míka, CEO realitní kanceláře Boutiq Real Estate.

Letos rostla cena peněz, což ovlivnilo zájem o nemovitosti financované z vlastních finančních prostředků i hypotečním úvěrem. „Růst ceny peněz v konečném důsledku ovlivňuje všechny zájemce. Zájemci bez vlastních prostředků vidí zdražení na ceně hypotéky, kupující luxusních nemovitostí s vlastním kapitálem si určitě všímají rostoucí ceny příležitosti,“ dodává Petr Míka.

I když se ceny nemovitostí během roku zvýšily, investice do nemovitostí se stále vyplatí. Je třeba ale hledat kvalitní nemovitost v dobré lokalitě. „Výnosnost se v krátkém horizontu snížila, ale pro kupující je klíčové uchování a nárůst hodnoty. Na tu se v posledních letech mohli investoři spolehnout a bude tomu tak i nadále. Rozumné je mířit na výnos 2 – 3 %. Soustředil bych se na přidanou hodnotu, zejména umístění v rozvojovém území typu Smíchov či Karlín. Rozvoj lokality bude největší změnový faktor při růstu hodnoty investice,“ doporučuje Míka.

A jak bude vypadat rok 2022?

Očekáváme, že příští rok ceny nemovitostí stále porostou, ale tempo se výrazně zpomalí. Již dnes vidíme, že potenciální kupující vnímají růst ceny peněz a začali počítat. Je reálné čekat zpomalení, nikoliv však pokles. Mimo jiné i proto, že nemovitostí je celkově málo,“ vysvětluje Míka a dodává, že trh v reakci na rostoucí inflaci očekává zvýšení repo sazby Českou národní bankou. „Nevíme, kam až hypoteční sazby porostou a jak moc to bude bolet. Dá se ale předpokládat, že růst ještě není u konce,“ uzavírá Míka.

Newsletter