Dolar po inflaci otestoval hranici 1,1000 za euro, kterou nepřekonal. Dnes se obchoduje nad ní. Americké výnosy nakonec vzrostly. Koruna krátce oslabila nad 25,10 za euro a k 22,80 za dolar.

Rusko přezbrojí na „nepředvídatelné“ rakety

Rusko v reakci na budování americké protiraketové obrany v Evropě přezbrojí v zrychleném tempu své strategické síly na mezikontinentální rakety s „těžko předvídatelnou dráhou letu“. Uvedl to dnes ruský internetový list Gazeta.ru. Rusko podle velitele strategických sil Sergeje Karakajeva hodlá kompletně přezbrojit na modernější zbraně do roku 2022. V prvé řadě má jít o rakety RS-24 Jars, předvedené loni a letos na moskevské přehlídce.

„Samozřejmě se v současnosti aktivně pracuje na zdokonalování prostředků překonání protiraketové obrany našimi mezikontinentálními raketami. Je to podmíněno tím, že se Spojené státy nespokojují s dosaženým a pokračují ve zdokonalování svého systému protiraketové obrany, včetně rozmisťování jeho prvků v Evropě. Proto při vývoji nových raket věnujeme zvláštní pozornost pronikání protiraketovou obranou,“ uvedl Karakajev podle listu.

Nové rakety se podle velitele vyvíjejí s přihlédnutím na požadavek proniknout jak stávající, tak perspektivní americkou protiraketovou obranou. Nové rakety proto disponují těžko předvídatelnou dráhou letu a novými prostředky překonání protiraketového štítu.

V minulosti se hovořilo například o manévrujících bojových hlavicích a o klamných hlavicích, sloužících ke zmatení protiraketové obrany.

Podle vojenských plánů mají rakety Jars nahradit své generační předchůdkyně během nejbližších šesti let. Podíl moderních raket v strategických silách nyní činí 56 procent, k 1. lednu 2018 to má být již 70 procent a v roce 2022 již 100 procent, upřesnil Karakajev.

Gazeta.ru připomněla, že podle náměstka ministra obrany loni strategické síly dostaly 21 raket.

Jars vyvinul Moskevský institut tepelných technologií pod vedením akademika Jurije Solomonova na základě rakety Topol-M, tvořící nyní základ strategických sil. Třístupňová raketa na tuhé palivo o délce 43 metrů má dosah až 11.000 kilometrů. To víceméně odpovídá raketě Topol-M, ale podle náměstka ministra obrany pro výzbroj Jurije Borisova je Jars mnohem přesnější a je s to pronikat současnou i budoucí protiraketovou obranou. Základní rozdíl spočívá v tom, že Jars je vybaven třemi či čtyřmi jadernými hlavicemi, z nichž každá je naváděna na cíl individuálně.

Jars má nejprve nahradit zastaralé rakety Topol, sloužící již tři desetiletí, od července 1985. Vyřazeny mají být do roku 2021, kdy rakety Jars budou tvořit polovinu výzbroje raketových sil. Jars má také nahradit starší rakety RS-18 Stilet.

V příští dekádě má Jars doplnit nová raketa Sarmat, která má nahradit rakety R-36M. Vojáci se již také věnují dalšímu vývoji vylepšené a ještě mobilnější rakety RS-26 Jars-M, která prý vůbec nemá obdobu ani na Západě, ani v Číně.

Přezbrojování podle vojáků omezují smluvní závazky z odzbrojovacích dohod o snížení strategických útočných zbraní. Podle Karakajeva je proto nezbytné „objektivně zmenšit početní stav uskupení při současném zachování schopnosti plnit stanovené úkoly“.

K vývoji nových raket slouží kazachstánská střelnice Sary-Šagan, označená Karakajevem za jediné místo, kde lze vyhodnocovat účinnost prostředků pro překonání protiraketové obrany v reálných podmínkách. Podle vojáků je výhodnější si tento polygon pronajímat, než si postavit vlastní.

Newsletter