Růst nájemného se zastavil

Výsledek analýzy realitní společnosti RE/MAX realizovaného nájemného ukazuje, že růst nájemného u bytů se v květnu zastavil a nájemné dokonce v některých městech Česka mírně klesá.

V současné době se nájemné v Praze pohybuje v průměru kolem 348 Kč za metr čtvereční obytné plochy. To je o 8 % více než před rokem a o 2 % méně než v minulém čtvrtletí.  Průměrné nájemné za byt v Praze činí 19 300 korun.

„To je dobrá zpráva pro nájemníky, kteří se v poslední době potýkali s výrazným zvyšováním nájemného. Majitelům se to pochopitelně nezamlouvá. Důvodem stabilizace je to, že se nabídka a poptávka vyrovnaly a ekonomická situace trhu neumožňuje růst cen. Poptávka po pronájmech je v současnosti nižší než v loňském roce.  V loňském roce byla poptávka vysoká především díky vyšším úrokovým sazbám při nákupu bydlení a vyšší imigraci. Neplatí to však pro všechny segmenty. Například o menší byty je stále velký zájem, stejně jako v některých částech města poptávka stále převyšuje nabídku,“ vysvětluje analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

Ve zbytku České republiky (mimo Prahu, Brno a okolí) se nájemné pohybuje kolem 222 korun za metr čtvereční obytné plochy. To je o 4 % více než před rokem a o 2 % více než v minulém čtvrtletí.  Průměrné nájemné za byt mimo Prahu činí 11 400 korun.

Vývoj nájemného v okolí Prahy a v Brně je velmi podobný vývoji v Praze. Ceny jsou víceméně stabilní nebo mírně klesají již druhé čtvrtletí po sobě. V okolí Prahy činí průměrné nájemné 284 korun za metr čtvereční obytné plochy, což představuje 5% meziroční růst, a v Brně 292 korun, což představuje 9% meziroční růst. Průměrné nájemné za byt v Brně činí 15 000 korun a v okolí Prahy činí 16 000 korun. To je v Brně o 1 % méně než v minulém čtvrtletí a okolí Prahy stejný jako v předchozím čtvrtletí.

Cenové pohyby na trhu se odrážejí i v době potřebné k zajištění nájemníka.

„S vysokou poptávkou a rostoucími cenami nájmů a se zkracuje průměrná doba od nabídky k uzavření nájemní smlouvy. Naopak v době pandemie v Praze ceny prudce klesly a doba potřebná k zajištění nájmu se prodloužila na 57 dní z předchozích 25 dní. Dnes je průměrná doba od nabídky k pronájmu v Praze 34 dní,“ doplňuje analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

„Pro ty majitele nemovitostí, kteří jsou ochotni přizpůsobit ceny pronájmu tržním podmínkám, se tato doba může zkrátit o více než polovinu. V Praze to může znamenat 20 a více dní, což může představovat dodatečný zisk 13 000 korun a více,“ doplňuje Iztok Toplak.

Společnost RE/MAX je nejúspěšnější síť realitních kanceláří po celém světě, za kterou stojí více než 50 let praxe a zkušeností. Na český trh vstoupil RE/MAX v dubnu roku 2005 a jako první na místním realitním trhu zavedl etický kodex, reklamační řád a garanci kvality služeb. Navazuje tak na tradici celosvětového pojetí skutečně kvalitních služeb se zárukou. V současnosti je RE/MAX Česká republika franšízou číslo jedna v prodeji a pronájmu nemovitostí, ale také nejúspěšnějším poskytovatelem franšízových licencí v oblasti realit. V Česku je aktuálně otevřeno 180 poboček a pod značkou RE/MAX pracuje více než 1350 realitních makléřů. Společnost RE/MAX je také hrdým držitelem ocenění Franchisa roku a již po deváté v řadě obhájil RE/MAX známku kvality – Superbrands.

Newsletter