Bitcoinová peněženka Trezor ze skupiny SatoshiLabs zavádí funkci, která uživatelům poskytne výrazné zlepšení jejich soukromí a zabezpečení transakcí. Tzv. „coinjoin“ je proces, při kterém uživatelé posílají své bitcoiny v jedné velké společné transakci. Díky tomu je historii transakcí jednotlivých uživatelů daleko obtížnější zpětně vyhledat, a to i na plně transparentním bitcoinovém blockchainu. Navíc umožní neodhalovat celkovou výši držených bitcoinů na jednotlivých adresách v rámci transakce. Nová funkce je výsledkem spolupráce SatoshiLabs a tvůrců softwarové peněženky Wasabi Wallet, kteří se na posílení soukromí prostřednictvím funkce coinjoin dlouhodobě soustředí.
„Jsme vůbec první, kdo funkci coinjoin v rámci hardwarové peněženky umožňuje. Už nyní jsme ji spustili v rámci Trezoru Modelu T a plánujeme i spuštění v Modelu One. Funkce tak rozšiřuje dosavadní mechanismy zlepšující bezpečnost a soukromí uživatelů, jako jsou Tor, coin control nebo Shamir zálohování. Díky coinjoinu, jehož používání je velmi snadné a intuitivní, může být bitcoin zase o něco přístupnější veřejnosti a dosažení soukromí jednodušší,“ vysvětluje Matěj Žák, CEO Trezoru.
Zůstatek skryt
Coinjoin řeší řadu potíží, které vyplývají z transparentnosti bitcoinového blockchainu. Při směně bitcoinů je například velmi jednoduché propojit reálnou identitu uživatelů s jejich bitcoinovými účty. Burzy přitom mohou sledovat uživatelské transakce i poté, co je uživatelé vyberou, a tato data mohou sdílet s dalšími uživateli. Coinjoin tomu zabraňuje tím, že transakční historii zakrývá.
Coinjoin poskytuje také dodatečnou ochranu k nákupům. „Obchodníci přijímající platby v bitcoinech obvykle vidí celkový zůstatek na adrese, ze které byla platba odeslána, což někteří lidé považují za nepřijatelné narušení soukromí. S coinjoinem mohou uživatelé bezpečně rozdělit svůj bitcoinový zůstatek na malé částky bez transakční historie, a tím nezveřejňovat svůj celkový zůstatek, který může v současné podobě blockchainu vidět de facto kdokoliv,“ říká Štěpán Uherík, CFO SatoshiLabs.
„Zásadní je, aby se nástroje pro ochranu soukromí bitcoinů snadno používaly a byly bezpečné. Právě to lidi totiž vede k používání produktů, jehož důsledkem je vyšší soukromí všech. Proto považujeme integraci systému coinjoin společností Trezor za významný milník,“ říká Max Hillebrand, CEO zkSNACKs, společnosti podílející se na vývoji softwarové kryptopeněženky Wasabi.
Funkce se podle zástupců SatoshiLabs zároveň může osvědčit například v případě dárcovství. „Všichni mohou přispívat bitcoinem bez toho, aniž by zbytečně odhalili svoji identitu, a mohli tak být pod kontrolou například autoritářského režimu,“ vysvětluje Žák. Samotný způsob aktivace funkce coinjoin je jednoduchý. Ve standardním rozhraní Trezor Suite si uživatel zvolí možnost anonymního účtu a kliknutím na tlačítko funkci aktivuje. Navíc si může zvýšit i míru zabezpečení nastavením počtu kol coinjoinu.
SatoshiLabs je technologická skupina, která se zaměřuje na posílení postavení jednotlivce a vytvoření finanční nezávislosti prostřednictvím kryptoměnových a open source technologií. Společnost, která zastřešuje čtyři nezávislé entity, se těší skvělé globální pověsti díky vytváření produktů definujících odvětví. Kromě Trezoru – první hardwarové kryptopeněženky na světě, stojí SatoshiLabs i za vznikem zdrojových kódů a populárních standardů BIP 39 a 44, bez kterých by se většina kryptopeněženek neobešla. Vedle toho skupina pomocí Invity.io usnadňuje také samotné obchodování s kryptoměnami a její startup Tropic Square se věnuje vývoji přelomového, plně auditovatelného čipu založeného na open-source přístupu, jenž by se měl objevit také v Trezoru. Nejnovější přírůstek Vexl.it poskytuje jednotlivcům možnost anonymně a bezpečně nakládat s bitcoiny v rámci vlastní komunity.