Dolar smazal část svých zisků, obchoduje se zpět nad 1,0930 EURUSD. Koruna mírně posílila pod 25,30 korun za euro.

Sdílená ekonomika nebo vlastní startup. Příležitost pro každého?

Sdílená ekonomika nebo vlastní startup. Je to příležitost pro každého? To bylo téma k diskusi pořádané spolkem Roklen College pro mladé, české startupisty Ondřeje Krátkého z Liftaga, Jana Charouze ze SmileCar, Romana Sterlyho z Blablacar, Radka Musila z Fundliftu, za společnost Twisto se zúčastnilCEO Michal Šmída. Mladí vizionáři prozradili svoje zkušenosti z korporátů a také svoje motivaci, proč vést vlastní startup nebo v něm pracovat. Ačkoliv se společnost Uber, jakýsi symbol sdílené ekonomiky, odmítla zúčastnit, zakázání aktivit Uberu v Brně a kontroverzní Uber samotný debatou rezonovali.

Přímý přenos debaty, nahrávaný na mobilní telefon.

Ondřej Krátký poukázal na souvislosti, které nám tady zatím nedocházejí: „Mít v USA v životopise společnost Uber je dnes spíše na škodu,“ k fenoménu nízkých cen Uberu dodává „Řidiči Uberu si neuvědomují, že jejich přivýdělek nese také náklady, amortizaci vozu do svých cen nereflektují.“ V otázce životaschopnosti svého startup v případě finanční krize byli všichni zúčastnění naprosto klidný, věří, že jejich sektory, tedy doprava a retailové finanční služby v menším objemu by krizi nejen že ustály, ale ještě by pomohli lidem, které by krizi zasáhli.

Než dal moderátor akce Lukáš Kovanda prostor pro dotazy z publika, zazněla doporučení řečníků, jak se dostat do startupu. „Stačí, když je člověk průměrně chytrý a umí dobře používat Google, zkouším také, jestli lidi umí počítat procenta“ řekl Roman Sterly. Radek Musil dodal, že „Chci ve firmě lidi, které naše firma zajímá, jsou nadšení a pro projekt by i dýchali, spoustu schopností je pak není problém naučit v průběhu.“ Živá diskuse pokračovala i v blízké restauraci a publikum hodnotilo debatu i příběhy hostů jako opravdu inspirativní a přínosné.

Newsletter