Šéf asijské banky: oslabení posunulo jüan do reality

Nedávné oslabení jüanu posunulo kurz čínské měny k jeho reálné tržní hodnotě. Řekl to dnes šéf Asijské rozvojové banky (ADB) Takehiko Nakao. Vývoz deflace z Číny k jejím asijským sousedům prostřednictvím exportu levnějšího čínského zboží podle něj nehrozí.

„Čína v minulosti intervenovala proti posilování kurzu jüanu, což způsobovalo určité spory se Spojenými státy,“ řekl Nakao na semináři v Jokohamě. „V poslední době byl ale jüan nadhodnocený, a jeho nedávné oslabení je tak v souladu s jeho reálnou tržní hodnotou,“ dodal šéf ADB podle agentury Reuters.

Čínská centrální banka 11. srpna přikročila k nečekané devalvaci oficiálního kurzu jüanu o téměř dvě procenta a kurz čínské měny od té doby oslabil až o čtyři procenta. Kvůli spekulaci o dalších takových krocích vyvolal devalvace otřesy na globálních trzích a v následných týdnech už centrální banka na trhu zasahovala v zájmu stabilizace měny.

Nakao připustil, že nedávné otřesy na trzích zčásti odrážely obavy investorů z možnosti výrazného útlumu čínské ekonomiky a z toho, zda bude Peking schopen zajistit „hladké přistání“ a provést druhou největší světovou ekonomiku přechodem od přílišné závislosti na vývozu k důrazu na domácí spotřebu. Šéf ADB je ale přesvědčen, že Čína bude dál solidně růst, i když už ne desetiprocentními tempy, jichž dosahovala v minulosti.

„Spotřeba v Číně zůstává velmi silná a tamní sektor služeb má velký potenciál růstu. Výhled do budoucna mě příliš neznepokojuje,“ řekl Nakao.

Zpomalování růstu v Číně může mít podle Nakaa v Asii negativní dopad na země, které se opírají o vývoz komodit, jako je například Indonésie. „Asijské země jsou ale schopny růst z vlastních zdrojů. Nemyslím si, že to (útlum v Číně) pro ně bude nějaká těžká rána,“ řekl.

Newsletter