Věšteckou kouli sice nemají, i tak ale tento týden nabídli náhled do budoucnosti československé energetiky. Jakou roli bude mít agregace flexibility v útlumu fosilních zdrojů? Kdo všechno se do ní může zapojit? A jak do tohoto rozjetého vlaku naskočit a začít vydělávat na spotřebě energie? Řečníci na konferenci Share Your Energy odhalili detaily tématu, které letos hýbe československým trhem s elektřinou.
Dvacet řečníků, téměř sedm set zaregistrovaných účastníků a téma, které letos československé energetice vládne – agregace flexibility. Konferenci Share Your Energy tradičně moderoval Stanislav Chvála, CEO Nano Energies, která ji už třetím rokem pořádá. „Flexibilita je téma číslo jedna letošního roku. Slíbili jsme, že na Share Your Energy poskytneme praktická vodítka všem, kdo chtějí vydělávat, když využívají energii. A to se povedlo. Agregace flexibility je rozjetý vlak a my jsme podali ruku těm, kdo do něj ještě chtějí naskočit,” komentuje Chvála.
„Flexibilitu najdete všude, kde se akumuluje energie typu chlad, nebo teplo. Mrazáky, pece, ale i budovy. Budovy mají akumulační schopnost, takže když na krátké časové období snížíme příkon klimatizace, uživatelé to ani nepoznají,” vysvětluje, jak mohou vypadat zdroje flexibility, Stanislav Chvála. Řečníci konference se shodli, že měnit se začíná i obecně zažité paradigma. Zatímco ještě nedávno se výrobě elektřiny přizpůsobovala spotřeba, do budoucna se model obrátí a spotřeba se začne přizpůsobovat výrobě elektřiny.
Naprostá většina malých zdrojů typu kogenerační jednotky, nebo bioplynové stanice se podle řečníků do tří let zapojí do poskytování podpůrných služeb. Jejich výkon bude na dálku řídit agregátor flexibility podle požadavků provozovatele přenosové sítě. Například kogenerační jednotky, které typicky vyrábějí teplo a elektřinu, mohou výkon v zimě snižovat a v létě, kdy není výroba tepla potřeba, naopak zvyšovat.
Zahraniční řečníci – Rob Sherwood z Shell, Jon Ferris z Delta-EE a Pieter Vanbaelen z Elia – potvrdili, že v západní Evropě vstup agregátorů flexibility pomohl k útlumu fosilních zdrojů. Flexibilita v těchto zemích pomáhá udržet elektrické soustavy stabilní a to i při nárůstu podílu obnovitelných zdrojů. Poptávka po agregované flexibilitě se bude zvyšovat i u nás. Legislativní změny ze začátku tohoto roku nasměrovaly energetické trhy v Česku a na Slovensku správným směrem, tedy k otevírání trhu s podpůrnými službami.
„Agregátoři flexibility otevírají úplně nové možnosti.Pomocí flexibilního řízení dokážeme zákazníkům zvýšit výnosy až o desítky procent. Zkušenosti ze západních trhů navíc ukazují, že agregátoři flexibility nahrazují fosilní nebo jaderné elektrárny a umožňují přechod k digitální a udržitelné energetice,” uzavírá Chvála. Nano Energies získali certifikát pro poskytování podpůrných služeb letos v červnu. Agregaci flexibility se věnuje celá divize Digital Energy Services. Ti také zájemcům, kteří chtějí vědět, jakých úspor a výnosů mohou díky flexibilitě dosáhnout, nabízejí bezplatnézpracování analýzy.
O Nano Energies:
Nano Energies je česká energetická společnost, která na trhu působí od roku 2008. Prostřednictvím dceřiných společností (Nano Energies Trade, Nano Green, Digital Energy Services) efektivně a udržitelně obchoduje s elektřinou a přináší tak firmám i běžným uživatelům více svobody. V čele společnosti jsou akcionáři Petr Rokůsek a Tomáš Janeček a nově také Petr Němec a Petr Zahradník. Nano Energies už také 13 let dodává elektřinu, která je 100% z českých a moravských obnovitelných zdrojů.