„Skrze platformu Nectain protekly miliony dokumentů. Zvládli bychom digitalizovat i stavební úřady v ČR,“ říká CEO Roman Olejnikov

Low-code platforma Nectain umožňuje firmám budovat systémy rychleji, efektivněji a s nižšími náklady. Za pomoci optického rozpoznávání znaků (OCR) poháněného umělou inteligencí zvládne například zpracovat jakýkoli dokument. I když je napsaný ručně. Stačí zaslat sken nebo fotku dokumentu, Nectain data rozpozná a zadá do systému, účetní pak nemusí zadávat jednotlivá data ručně. Technologii Nectainu dnes používá třeba ukrajinský katastr nemovitostí, který přes něj postavil svůj informační systém a digitalizoval archiv dokumentů. Díky tomu přes Nectain protečou jednotky milionů dokumentů měsíčně. Obdobný potenciál lze nalézt také v české státní správě, která by se mohla inspirovat a obdobné nástroje by jí mohly pomoci k rychlejší a efektivnější digitalizaci.

„Cílem Nectainu je zrychlit a automatizovat práci s dokumenty. Firmy naši platformu používají k digitalizaci, což šetří lidem práci a prostředky, které mohou využít jinde. Nectain je schopný rychle pracovat s obrovským množstvím dokumentů, ke dnešnímu dni může jít až o desítky milionů. Flexibilita low-code řešení nám umožňuje mít téměř neomezené možnosti, to je jeden z hlavních důvodů, proč platformu využívá například ukrajinský katastr nemovitostí nebo Bank Ukrainian Capital AT. Nectain by navíc zvládl digitalizovat i Český stavební úřad, a to bez větších obtíží,“ říká Roman Olejnikov, CEO společnosti Nectain.

Nahráno, přečteno, vyřízeno

Celý proces je velmi snadný – nejprve uživatel nahraje fotku či sken dokumentu, kterou nástroj za pomoci AI zpracuje. Z pixelů na fotce dokáže přečíst text a rozdělit ho do příslušných políček v systému. Poté se spouští IDP – inteligentní zpracování dokumentů umožňující fakturu či dokument poslat rovnou na účtárnu k zaplacení nebo třeba upozornit CFO e-mailem.

Technologie zároveň dokáže rozpoznat jakýkoli formát tištěného dokumentu – skeny, fotky, obrázky, a dokonce i různé rukopisy. To znamená, že dokumenty nemusí být před zpracováním upraveny, což firmám šetří čas a prostředky. Data, která AI extrahuje, se zobrazují v přehledném a strukturovaném formátu. Výsledkem je jednodušší vyhledávání informací a zároveň možnost exportu do jiných systémů. Analýza dokumentů je přitom jen jeden ze způsobů, jak platformu využívat.

Spolupráce jako v Sharepointu

V rámci platformy můžou uživatelé na dokumentech spolupracovat podobně jako v Sharepointu či jiných nástrojích pro spolupráci. Dokumenty tak lze schvalovat, sdílet s kolegy či vést konverzace a komentovat přímo uvnitř každého souboru. Celý proces je jednodušší díky low-code řešení, které umožňuje snadnou automatizaci a uživatel si zde může sám vytvořit procesy se vstupy a výstupy, jaké zrovna potřebuje. Díky tomu je tak možné zefektivnit fungování napříč odděleními.

„Například pro účetní oddělení si zákazník sám navolí, jaké vstupy potřebuje digitalizovat, na základě toho určí, jaké faktury nejvíce zpracovává, ty se mu přepíší do systému automaticky. Namísto hodin strávených přepisováním dat z faktur tak účetní jen nahraje sken nebo fotku. Univerzálnost řešení spočívá i v tom, že takto optimalizovat proces lze u všech oddělení. Zákazníkům nabízíme možnost si zcela přizpůsobit Nectain tak, aby odpovídal jejich potřebám. Jde vlastně o jednu aplikaci, co má několik různých kabátů, a zákazník si jen zvolí ten, který zrovna potřebuje,“ doplňuje Olejnikov.

Nectain lze zároveň neomezeně integrovat s ostatními nástroji a systémy. Mezi ty patří například CRM systém Salesforce, software na projektový management Asana nebo Microsoft Excel. „V zásadě jsme schopni integrovat jakýkoli nástroj, který má API a je součástí platformy Zapier. Možnosti platformy jsou tak prakticky neomezené,“ uzavírá Olejnikov.

Více o Nectain

Rychlost a kvalita rozhodnutí může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem – ukrajinská low-code platforma Nectain proto nad nimi firmám dává plnou kontrolu. Pomocí certifikovaných nástrojů na modelování situací, procesů a rozhodování dokážou vedení a klíčové osoby snadno nastavovat automatizovaný sled událostí ve firmě (dokumentace, sales, HR, vývoj). A jde to i bez vendor-locku, hlubokých technických znalostí, nákladů na konzultace či složitý vývoj. Mezi klienty Nectain patří například ukrajinská státní správa, energetické společnosti či banky. V roce 2022 byla firma nucena urychlit svou expanzi a přesunout sídlo do Prahy. Odtud buduje software s globálními ambicemi. Nectain patří do technologické skupiny Intecracy, která čítá celkem 450 zaměstnanců a mezi její klienty patří Siemens, Cority a celá řada dalších nadnárodních skupin.

Newsletter