Včera došlo k vypořádání prodeje rumunských aktiv mezi Skupinou ČEZ a fondy spravovanými Macquarie Infrastructures and Real Assets (MIRA). Prodej zahrnuje celkem sedm rumunských společností. Podpis kupní smlouvy proběhl loni v říjnu, transakci schválil evropský antimonopolní úřad i bezpečnostní rada rumunského státu. V Rumunsku ČEZ zůstává prostřednictvím firem High-Tech Clima a CEZ Trade Romania.
Osmnáct měsíců od zahájení divestičního procesu Skupina ČEZ úspěšně uzavřela transakci, v níž její rumunská aktiva přebírají fondy spravované MIRA. Sedm rumunských společností (Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania) tak mění svého majitele.
Prodej je součástí strategického záměru Skupiny ČEZ provést divestice části aktiv v některých zemích. V Rumunsku zůstává Skupina ČEZ aktivní v oblasti tradingu (prostřednictvím CEZ Trade Romania) a poskytování moderních energetických služeb (prostřednictvím High-Tech Clima).
Skupina ČEZ v souladu s novou strategií spustila divestiční proces rumunských aktiv v září 2019. V průběhu celé transakce se podařilo udržet vysokou úroveň konkurence mezi investory. Nabídka MIRA byla nejatraktivnější ze všech předložených nabídek. Transakci schválil evropský antimonopolní úřad (Directorate-General for Competition) a následně rovněž bezpečnostní rada rumunského státu (Consiliul Suprem de Apărare a Ţării). Navzdory pandemií COVID-19 se podařilo celý proces zvládnout během 18 měsíců. ČEZ prodejem rumunských společností navýší svou dluhovou kapacitu, bude moci přesměrovat prostředky do rozvojových investic souvisejících s aktuální strategií Skupiny a získané prostředky rovněž umožní vyšší dividendu pro akcionáře.
MIRA je celosvětově největším správcem infrastrukturních aktiv a je součástí Macquarie Group, která patří mezi 10 největších australských společností dle tržní kapitalizace. MIRA je dlouhodobý investor, který má rozsáhlé zkušenosti se správou energetické infrastruktury po celém světě.
ČEZ vstoupil na rumunský energetický trh v roce 2005 koupí distribuční společnosti Electrica Oltenia, která působí v jihozápadní části země, provozuje 86 665 km elektrických sítí a obsluhuje přibližně 1,4 milionu zákazníků. V Rumunsku také provozoval výrobní zdroje o celkovém instalovaném výkonu 622 MW.