Slovenská centrální banka (NBS) ponechala výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 3,2 procenta. Současně ale zhoršila výhled na další dva roky, zmírnit tento vývoj by podle ní mohla realizace připravované investice britské automobilky Jaguar Land Rover (JLR) na Slovensku. Novinářům to dnes řekl guvernér NBS Jozef Makúch.
Pro příští rok NBS očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) země o 3,4 procenta oproti dosavadnímu odhadu 3,8 procenta a v roce 2017 o 3,3 procenta ve srovnání s 3,5 procenta v předchozí prognóze. Zhoršení prognózy NBS zdůvodnila vývojem ekonomik eurozóny a také Číny. To by mohlo ovlivnit výkony slovenského automobilového průmyslu, který patří k hlavním tahounům hospodářství Slovenska.
„Pozitivní riziko prognózy pro naši ekonomiku představuje avizována investice v automobilovém průmyslu, která by mohla zhoršení ekonomického výhledu zmírnit,“ řekl Makúch, podle kterého NBS do své prognózy investici JLR nezahrnula.
Automobilka JLR v srpnu podepsala předběžnou dohodu se slovenskou vládou o výstavbě nového závodu na Slovensku, definitivní rozhodnutí se očekává do konce letošního roku. Investice by podle dřívějších informací dosáhla 1,4 miliardy eur (38 miliard korun).
NBS odhadla, že investice automobilky JLR by do roku 2021 podpořila růst slovenské ekonomiky v průměru o 0,4 procentního bodu ročně a zároveň by v pětimilionové k zemi vytvořila 17.000 nových pracovních míst.
Navzdory očekávanému zpomalení tempa ekonomického růstu by se měla rychleji snižovat nezaměstnanost v zemi, která podle NBS v roce 2017 klesne na jednocifernou úroveň. Loni míra nezaměstnanosti dosáhla 13,2 procenta. Právě výrazný nárůst počtu lidí bez práce po propuknutí globální ekonomické krize byl jedním z nejvýraznějších ekonomických problémů Slovenska.
V nové prognóze NBS prohloubila výhled deflace na tento rok, v příštích dvou letech zase odhaduje nižší tempo inflace než dosud. Zatímco letos by spotřebitelské ceny v zemi měly klesnout o 0,3 procenta kvůli snížení cen energií a potravin, v příštích dvou letech slovenská centrální banka očekává naopak inflaci. Růst spotřebitelských cen by měla podpořit domácí poptávka podpořená růstem mezd.
Výhled ekonomického růstu země pro příští rok na 3,1 procenta z dřívějších 3,7 procenta zhoršilo také slovenské ministerstvo financí, které novou prognózu zveřejnilo minulý týden. Důvodem je podle ministerstva kromě jiného horší výhled exportu, který byl v minulosti tahounem slovenské ekonomiky.