Slovensko letos očekává nárůst státního dluhu

Státní dluh Slovenska se letos zvýší, v dalších letech by měl jeho podíl na výkonu ekonomiky klesat. Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo financí ve zprávě o důvodech výše dluhu a o opatřeních k jeho snížení, kterou musí kvůli takzvané dluhové brzdě předkládat po překročení stanovené hranice zadlužení státu.

V letošním roce dosáhne slovenský dluh podle ministerstva částky odpovídající 53,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) země v porovnání s 52,5 procenta loni, kdy zadlužení kleslo i v souvislosti s prodejem státního podílu v telekomunikačním operátorovi Slovak Telekom a s transferem úspor lidí, kteří opustili druhý penzijní pilíř.

Podle ministerstva letošní navýšení státního dluhu Slovenska částečně souvisí s vytvořením dostatečné rezervy pro financování závazků státu v roce 2017. V dalších třech letech by se podíl státního dluhu Slovenska na HDP měl snižovat až na 48,7 procenta v roce 2019.

Koaliční vláda premiéra Roberta Fica počítá kromě snížení sazby daně z příjmů právnických osob se zachováním nebo zvýšením jiných daní a odvodů, což se dotkne hlavně podniků, pojišťoven a bank. Vyrovnaný rozpočet hodlá Ficova vláda dosáhnout v roce 2019, tedy později, než země dříve plánovala. Již v příštím roce by země po očistění výdajů státu o úrokové náklady na financování státního dluhu měla poprvé v historii zaznamenat rozpočtový přebytek.

Státní dluh Slovenska prudce stoupl po globální ekonomické krizi, kdy došlo k poklesu ekonomiky a k nárůstu schodku veřejných financí. V posledních letech zase stát podle ekonomů nedokázal využít růst svých příjmů k rychlejšímu ozdravovaní veřejných financí.

Newsletter