Sněmovna podpořila vznik rejstříku skutečných majitelů firem

Poslanci v prvním čtení podpořili vládní návrh novely zákona proti praní špinavých peněz, která kromě jiného zřizuje rejstřík skutečných majitelů právnických osob a svěřenských fondů. Vládní předloha počítá také s tím, že se nynější Finanční analytický útvar ministerstva financí stane samostatným správním úřadem nezávislým na ministerstvu.

Evidenci skutečných majitelů povedou rejstříkové soudy. Budou se do ní zapisovat nejen údaje o datu narození nebo bydlišti, ale třeba i o hlasovacích právech. Budou se zapisovat i údaje vysvětlující, proč je daný člověk skutečným majitelem. Údaje se budou poskytovat jen kvůli vybraným trestným činům souvisejícím s praním špinavých peněz nebo s terorismem. Přístup k rejstříku budou mít například soudy, policie a zpravodajské služby.

Skutečným majitelem má být podle zákona každý člověk, který má fakticky nebo právně možnost vykonávat rozhodující vliv ve firmě, svěřenském fondu nebo třeba podílovém fondu. Firmy budou muset vést a aktualizovat údaje potřebné ke zjištění a ověření totožnosti svých skutečných majitelů.

Sněmovna už začátkem května podpořila novelu občanského zákoníku, která s dnešní předlohou souvisí. Novela občanského zákoníku zavádí veřejnou evidenci svěřenských fondů rejstříkovými soudy, aby se předešlo jejich zneužívání k praní špinavých peněz. Nyní platí povinnost registrovat svěřenský fond na finančním úřadě.

Důvodem změny postavení FAÚ jsou podle předkládací zprávy doporučení výboru Moneyval Rady Evropy, který je součástí Finančního akčního výboru skupiny zemí G7. Podle výboru není FAÚ nezávislý a samostatný a nemá oddělený rozpočet od ministerstva financí. Ředitel jako vedoucí služebního úřadu by měl být jmenován ministrem financí na základě výběrového řízení podle zákona o státní službě. Spolu s osamostatněním útvaru počítá návrh s navýšením pracovníků FAÚ o polovinu. Nyní je v úřadu podle materiálu 42 tabulkových míst.

Finanční analytický útvar se zaměřuje zejména na boj proti praní špinavých peněz, proti financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí. Přijímá kvůli tomu informace o podezřelých obchodech.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) poslancům řekl, že zákon je hlavně transpoziční, přebírá evropskou směrnici z května 2015, jejíž lhůta pro převzetí uplyne v příštím roce. Upozornil ale na to, že Evropská komise ve svém akčním plánu v souvislosti s teroristickými útoky doporučila členským státům, aby ji implementovaly v nejkratším možném termínu do konce letošního roku.

Newsletter