Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce dnes večer na koaliční radě řešit problém korunových dluhopisů. Považuje za závažné konstatování rozpočtového výboru Sněmovny, že při emisi těchto obligací v roce 2012 mohl být obcházen zákon. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO), který v minulosti nakoupil korunové dluhopisy své někdejší společnosti Agrofert, odmítá záležitost projednávat. Podle něj to je součást kampaně, kterou proti němu vede ČSSD.
Sněmovní výbor vyjádřil podezření na možné obcházení daňových zákonů a přijal usnesení, ve kterém daňovou správu pověřuje prověřením korunových dluhopisů. Sobotka chce na koaliční radě slyšet, že daňová správa bude usnesení poslanců, ve kterém také ukládají Generálnímu finančnímu ředitelství úkoly, respektovat.
Podle Babiše nemá výbor pravomoc zadávat podobné úkoly. V dopisu Sobotkovi a vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) obvinil výbor z překračování pravomocí a poznamenal, že příště můžou poslanci zaúkolovat policii, nebo rovnou soud. Zdůraznil také, že finanční správa korunové dluhopisy naprosto běžně kontroluje a doměřuje jejich zdanění.
Do sporu o dluhopisy nechtěl zasahovat Bělobrádek. Lidovecký předseda ČTK na dotaz, jak se staví k zařazení dluhopisů na koaliční radu, sdělil, že respektuje přání koaličních partnerů.
Vládní spor o korunové dluhopisy vznikl v souvislosti s tím, že Babiš nakoupil takto vydané obligace Agrofertu v hodnotě zhruba 1,5 miliardy korun. Sobotka kvůli tomu po vicepremiérovi žádal o informace, zda finanční správa záležitost prošetřuje kvůli podezření z pokusu obejít placení daně.
Babiš opakovaně odmítl, že nákupem dluhopisů Agrofertu jakkoli porušil zákon. V pátek také zveřejnil dvě zprávy auditorských společností, které potvrdily, že jeho příjmy od roku 1996 postačovaly na to, aby mohl obligace nakoupit.
Servery Neovlivní.cz a HlídacíPes.org ale dnes napsaly, že zveřejněné zprávy o vicepremiérových příjmech sice potvrzují, že měl dost peněz na nákup dluhopisů, vyvolávají ale pochybnosti o tom, zda měl Babiš dost peněz na odkoupení 65 procent akcií od ostatních vlastníků Agrofertu v roce 2000 a na vytvoření fondu Hartenberg, který jeho peníze investuje zejména do zdravotnictví.