Americký finanční ústav Bank of America není zodpovědný za domnělé podvody s rizikovými hypotékami z doby těsně před finanční krizí a nemusí zaplatit pokutu stanovenou v tomto případě na 1,27 miliardy dolarů (30,6 miliardy Kč). Rozhodl o tom dnes federální odvolací soud v New Yorku. Jeho verdikt je ranou americkému ministerstvu spravedlnosti, které bylo v případu žalobcem.
Banku odsoudil soud první instance v roce 2014 k zaplacení pokuty za údajné podvody s rizikovými hypotékami. Ty prodávala její pozdější součást Countrywide v letech 2007 a 2008 polostátním hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac. Podle žaloby šlo od počátku o vědomý podvod.
Odvolací soud ale dospěl k závěru, že důkazy, na nichž se zakládalo odsouzení Bank of America, jsou nedostatečné a neexistují žádné doklady, které by ukazovaly na úmysl kupce hypoték podvést. Chybějí tak důkazy podvodného záměru, které jsou pro odsouzení za podvod klíčové, konstatoval soudce Richard Wesley.
Žaloba, kterou ministerstvo spravedlnosti podalo na Bank of America v roce 2012, byla jedním z nejvýznamnějších pokusů federální vlády ve snaze potrestat události vedoucí k finanční krizi. Hypoteční program Countrywide podle žalobců upřednostňoval množství před kvalitou a kontrolou. Spolu s bankou byla odsouzena i jedna z manažerek banky Countrywide Rebecca Maironeová. Ta měla podle původního rozsudku zaplatit jeden milion dolarů.
Bank of America koupila hypoteční banku Countrywide zhruba za 2,5 miliardy USD v roce 2008, tedy na začátku globální finanční krize, k níž vedl vývoj na americkém hypotečním trhu. Program prodeje hypoték ale banka Countrywide ukončila ještě dřív, než ji Bank of America převzala.