Plán italské vlády na podporu bankovního sektoru zřejmě nebude mít žádný bezprostřední dopad na hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie. Uvedla to dnes mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s (S&P).
Italská vláda minulý týden schválila vytvoření fondu v objemu 20 miliard eur (zhruba 540 miliard Kč) na pomoc finančnímu ústavu Monte dei Paschi di Siena a dalším italským bankám, které se potýkají s nedostatkem kapitálu.
Ratingová agentura uvedla, že úplné vyčerpání fondu by zvýšilo podíl čistého zadlužení italské vlády na hrubém domácím produktu (HDP) o 1,2 procentního bodu. Na konci příštího roku by tak mohl tento podíl dosáhnout 131,6 procenta HDP, místo dříve předpokládaných 130,4 procenta.
Itálie je z hlediska poměru dluhu k HDP druhou nejzadluženější zemí v eurozóně po Řecku. S&P nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Itálie stupněm BBB-. Rating se tak nachází těsně nad hranicí spekulativního pásma, ačkoliv má stabilní výhled, což signalizuje, že agentura v nejbližší době nepočítá s jeho změnou.
Třetí největší italská banka Monte dei Paschi požádala minulý týden o státní podporu, protože se jí nepodařilo zajistit si potřebný kapitál od soukromých investorů. Podle zdrojů agentury Reuters bude italská vláda na záchranu této banky zřejmě muset vynaložit až 6,5 miliardy eur.
Německé ministerstvo financí dnes uvedlo, že státní záchrana banky musí být v souladu s pravidly Evropské unie. „Evropská centrální banka (ECB) a Evropská komise musejí provést kontrolu a zajistit, aby se italské úřady držely evropských pravidel,“ řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva. Šéf německé centrální banky a člen rady ECB Jens Weidmann již dříve vyzval k pečlivému přezkoumání plánu na záchranu Monte dei Paschi.