Společnost Ataccama oznamuje významný růst a inovace, novým CEO se stává Mike McKee

Společnost Ataccama, přední poskytovatel platformy pro jednotnou správu dat, dnes oznámila, že jmenovala nového generálního ředitele. Mike McKee k 1. říjnu 2023 oficiálně nahradí Michala Klause, který od založení společnosti v roce 2008 řídil rozvoj společnosti Ataccama ve špičkovou firmu v oblasti správy dat a lídra trhu na poli generativní AI v data managementu. Navzdory ekonomické recesi společnost zachovává svůj plán růstu z roku 2021, který počítá se zdvojnásobením tržeb během dvou let.

Mike McKee

„Vzestup umělé inteligence se propisuje do všech technologických odvětví, a také správy dat, se kterými tak firmy mohou pracovat snáze a efektivněji. Kvalitní data jsou zároveň nezbytná pro správné fungování AI modelů. Podle nás je to však pouze malá část skutečného potenciálu generativní AI. V příštích letech se hodláme zaměřit na převratné produktové inovace, využít současné dynamiky společnosti i trhu a urychlit trajektorii úspěchu platformy Ataccama ONE,“ vysvětluje Mike McKee, nastupující CEO česko-kanadské společnosti Ataccama.

McKee je zkušený manažer s bohatou historií úspěchů v rychle rostoucích technologických organizacích jako PTC, Rapid7, ObserveIT, Proofpoint nebo Dotmatics. Během svého působení ve vedení společností Dotmatics a ObserveIT, kterou v prosinci 2019 koupila za 5 miliard korun (cca 200 milionů EUR) společnost Proofpoint, pomohl McKee zvýšit spokojenost zákazníků, přinést technologické inovace, budovat silné go-to-market organizace a přinášet hodnoty pro všechny zúčastněné strany.

Cesta vysokého růstu

Cílem McKeeho je pokračovat v úspěšném růstu společnosti. Vloni si totiž stanovila cíl dosáhnout do konce roku 2024 statusu jednorožce, tedy firmy s valuací minimálně jedné miliardy dolarů. Její přesná valuace v současné době není známa, podle odhadů se však pohybuje na úrovni vyšších stovek milionů dolarů. Úspěchy česko-kanadská společnost zaznamenává i v růstu opakovaných ročních příjmů (ARR), které z téměř 90 % tvoří její veškeré zisky. Zatímco v roce 2021 dosáhla Ataccama ARR přes 850 milionů korun (35 milionů EUR), v roce 2022 to již bylo o přibližně 70 % více. A i letošní fiskální rok očekává 50-60% růst.

„Od naší loňské investice do společnosti jsme zaznamenali, že poptávka po platformě stále roste neuvěřitelným tempem. Jménem představenstva bych rád poblahopřál Michalu Klausovi k úspěchům, kterých dosáhl za 15 let svého vedení. Těšíme se na jeho další přínos při přechodu do role strategického poradce představenstva společnosti Ataccama, kde bude pomáhat řídit úspěch produktů a zákazníků,“ řekl Dewey Awad, partner společnosti Bain Capital Tech Opportunities. Ta v březnu 2022 vstoupila do česko-kanadské společnosti s investicí 3,6 miliardy korun (150 milionů kanadských dolarů) za minoritní podíl. „Jsem také nadšený, že mohu přivítat Mikea McKeeho na místě generálního ředitele. Je to transformační lídr s velkými zkušenostmi a úspěšnými výsledky, který povede Ataccamu i nadále v cestě vysokého růstu. Ve svých předchozích funkcích dokázal neuvěřitelné věci a my se těšíme na to, co přijde nyní,“ dodává.

Inovace podnikových dat díky AI

McKee přichází do společnosti Ataccama v době, která je pro firmy klíčová, protože se stále snaží pochopit, jak nejlépe využít umělou inteligenci pro správu dat a využít stále se rozšiřující datové prostředí. Potřeba firem, a zejména datových týmů, rychle inovovat a zároveň automaticky udržovat bezpečnost, kvalitu a správu svých dat, nebyla nikdy silnější. Podle loňských dat Ataccamy totiž 8 z 10 firem řeší problémy s daty. „Při mém due diligence se ukázalo, že existuje trvalá a obrovská potřeba konsolidovat a bezpečně zpřístupnit všechna data, která má organizace k dispozici, a využít generativní AI k rychlejšímu a lepšímu rozhodování. Je mi ctí převzít tuto novou roli a vést společnost s tak silným spojením produktů a trhu,“ uzavřel McKee.

Jeho jmenování následuje po řadě dalších zajímavých oznámení společnosti, která odrážejí její vysokou růstovou trajektorii, rostoucí podíl na trhu a závazek vyvíjet inovativní produkty. Patří mezi ně akvizice slovenské platformy Tellstory pro inteligentní vizualizaci dat v roce 2021 (nyní jako Data Stories), investice 3,6 miliardy korun od společnosti Bain Capital Tech Opportunities, nábor více než  200 zaměstnanců a překonání mety 500 zaměstnanců v roce 2022 i řada nových posil do vedoucích pozic firmy v letošním roce.

Ataccama je česko-kanadská softwarová společnost, která vyvíjí světově úspěšnou platformu Ataccama ONE pro pokročilou správu a řízení podnikových dat. Toto řešení se umístilo v elitním žebříčku Gartner Magic Quadrant jako lídr v oblasti data quality solutions. Obsahuje veškeré nástroje pro automatizované řízení kvality dat, jejich katalogizování, propojování, integrování a následný reporting, to vše založené na celé řadě nejmodernějších technologií včetně umělé inteligence. Demokratizace přístupu k datům, zejména těm velkým, otevírá firmám od střední až po enterprise úroveň jednoduchou cestu k vytvoření Data Quality Fabric, tedy centrálního místa pro efektivní práci s daty s přidanou hodnotou v podobě řízení kvality dat. Ataccama má pobočky v 10 zemích světa, přičemž české vývojové centrum je největší, hlavní centrála je v kanadském Torontu. Mezi její klienty patří například T-Mobile, Avast, Raiffeisenbank a Heineken. V červnu 2022 získala Ataccama v investičním kole series-A od globálního fondu Bain Capital Tech Opportunities přibližně 3,6 miliardy korun (150 milionů dolarů) za minoritní podíl. Finance využije k dosažení globální expanze, rozvoji datové platformy a také náboru české a slovenské vývojářské špičky.

Newsletter