Stanovisko Ministerstva financí k rozhodnutí Ústavního soudu o EET

Ministerstvo financí vítá, že Ústavní soud potvrdil, že zákon o evidenci tržeb není protiústavní, jak tvrdili stěžovatelé, ale že je legitimním nástrojem ke kontrole daňových povinností a správě daní. Ministerstvo financí rozhodnutí Ústavního soudu plně respektuje a nyní se soustředí na to, aby jeho vůli zohlednilo při přípravě návrhu novely tohoto zákona. Připomínáme, že příprava částečné novely tohoto zákona již byla zahájena s ohledem na požadavek nové vlády vyjmout podnikající fyzické osoby se stanovenou paušální daní a nízkými ročními příjmy.

Nejvýznamnějším zásahem Ústavního soudu do aktuální podoby zákona je odklad náběhu III. a IV. fáze evidence tržeb do doby, než bude provedena novela tohoto zákona tak, aby respektoval vůli Ústavního soudu. Vzhledem k rozsáhlosti změn, které bude nutné v návaznosti na dnešní rozhodnutí legislativně upravit, vnímáme rozhodnutí odložit náběh III. a IV. fáze evidence tržeb jako jediné možné.

Ústavní soud také rozhodl o tom, že DIČ nově nebude povinnou součástí účtenky. Povinnost zasílat DIČ do informačního systému správce daně nicméně nadále zůstává v platnosti a funkčnost celého systému proto není nikterak ohrožena. Zároveň platí, že poplatníci, pro které uvádění DIČ na účtence nepředstavuje problém anebo ti, kteří ho musí uvádět z titulu plátcovství DPH, nemusí nijak zasahovat do stávající podoby svých pokladních systémů. Připomínáme, že skutečnost, že DIČ je v případě fyzických osob tvořeno jejich rodným číslem, nevyplývá z daňového řádu, který pouze odkazuje na obecný identifikátor fyzické osoby dlouhodobě využívaný napříč celou veřejnou správou. Úprava obecného identifikátoru je přitom v gesci Ministerstva vnitra.

Ke zrušení povinnosti evidovat platby kartou konstatujeme, že Ústavní soud sice uznal, že evidování transakcí z platebních karet je legitimní a dává správci daně komplexní přehled o provedených platbách, nicméně na rozdíl od plateb hotovostních jsou bezhotovostní toky peněz dohledatelné i jinak. Pro poplatníky z toho nevyplývá nutnost své IT systémy měnit, neboť jim nic nebrání i nadále evidovat i tyto platby a zákazníkům vydávat účtenky.

Ústavní soud zrušil možnost upravovat rozsah evidenční povinnosti nařízením vlády. S tím, že tato část nálezu je účinná až od konce rou 2018, tj. nařízení vlády ohledně nevidomých osob a vánočního prodeje ryb bude pro letošní a příští rok platit. Do té doby bude dostatek času vyřešit tuto problematiku formou zákona. Záměrem Ministerstva financí nikdy nebylo využívat nařízení vlády pro stanovování politických výjimek.

Ministerstvo financí zdůrazňuje, že drtivá většina povinností vyplývajících ze zákona o evidenci tržeb zůstává i nadále v platnosti a funkčnost zákona nebyla významněji dotčena. Ministerstvo financí vydá podrobnější informaci ohledně praktických dopadů tohoto nálezu Ústavního soudu do povinností daňových subjektů v následujících dnech.

Newsletter