Evropské i americké výnosy klesají. Dolar drží ztráty, ale posunul se pod 1,0900 za euro. Měnám regionu pomáhá slabý dolar. Koruna zpevnila pod 26,65 za euro.

StartupJobs je devět let. Neslaví však pouze narozeniny, ale hlavně devítiletý zvyšující se zájem o práci ve startupech

StartupJobs, jednička na pracovním trhu startupů, dnes slaví své deváté narozeniny. Portál každým rokem eviduje stále větší zájem o práci ve startupech. Na 400 tisíc nabídek reagoalo za devět let 90 tisíc lidí. Dávno jsou pryč doby, kdy bylo zaměstnání v tomto odvětví jen pro ty největší nadšence inovací a odvážlivce. Ze startupů se staly respektované společnosti, které udávají směr vývoje technologií, a to samozřejmě láká i množství nových talentů.

“Startupové prostředí v ČR rapidně roste. Každý rok se o tom přesvědčujeme. Ani přes covid-19 nebyl uplynulý rok výjimkou. Po propadu pracovních nabídek v březnu minulého roku se začal trh rychle zotavovat a během posledního čtvrtletí jsme měli rekordní počty otevřených pozic. Tento trend pokračuje i v tomto roce. Jen za první čtvrtletí tohoto roku jsme měli vystavených přes 1300 nabídek za měsíc,” komentuje Filip Mikschik, zakladatel StartupJobs.

Data mluví jasnou řečí

Graf vývoje počtu reakcí na inzeráty ukazuje rychle rostoucí zájem o práci ve startupech. Mikschik vysvětluje: “Prvních 100 000 zájemců bylo nejtěžších. Startupy byly v plenkách. Lidé se báli neznámého prostředí a nestability, kterou tento svět domněle představoval. Získat stotisící reakci na inzerát nám trvalo přes 4,5 roku – tedy více jak polovinu naší existence. Poté vše nabralo rychlé obrátky. Začal se tu tvořit startupový ekosystém s hlubokými kořeny. Strach z neznámého šel stranou a našich dalších 100 000 reakcí trvalo o více než polovinu kratší dobu, a to 21 měsíců. Následovalo raketové tempo vzestupu startupů i zájmu o práci v nich. Dalších 100 000 jsme měli přesně za 15 měsíců. Při současném tempu růstu bude těch posledních sto trvat jen lehce přes rok.” Celkem na portálu hledalo za  uplynulých devět let práci přes 90 000 lidí. Přes 250 lidí si za těch devět let našlo práci třikrát, 70 lidí dokonce čtyřikrát.

V průběhu let se rapidně zvyšoval i počet nabídek a hlad po lidech, který startupy měly a mají. V současné chvíli je zájem o nové lidi na nejvyšších historických hodnotách. Od jednotek inzerátů měsíčně na počátku roku 2013, po 1350 v tomto roce je výrazný skok. Mikschik dodává: “S nárůstem počtu firem na trhu, větším objemem peněz od investorů a výrazné profesionalizaci celého startupového ekosystému, se také zvětšuje konkurence. Tvoří se tak velice kompetitivní prostředí, a díky tomu i velice zajímavé platové podmínky. To je také jeden z důvodů, proč jsou dnes startupy vyhledávaný zaměstnavatel. Lidé na juniorních pozicích dosáhnou na takové peníze, na které by v korporátu pravděpodobně čekali několik let. Ať už budete pracovat na jakékoliv pozici ve startupu, tak se vaše měsíční odměna bude v průměru pohybovat mezi 51 až 89 tisíci korunami. V IT je to 59 až 103 tisíc. Analytika s sebou nese odměnu 43 až 84 tisíc, management 43 až 77 tisíc, marketing 41 až 71 tisíc a administrativa 28 až 44 tisíc. Je tedy vidět, že i dobré platové podmínky lákají jen ty nejlepší do světa startupů. Nestabilní prostředí a nejisté peníze už jsou dávno hudbou minulosti.”

O StartupJobs

StartupJobs je česká online platforma, která se specializuje na to, aby pomohla startupům nalézt ty správné lidi. Již 20 tisíc lidí zde našlo svou práci snů ve více než 2000 firmách. Není to ale jen pracovní portál, je také vstupní branou do tohoto inovativního a neustále se vyvíjejícího prostředí.

Newsletter