Český portál StartupJobs, který propojuje zájemce o práci s nadějnými startupy a firmami, přichází s novou funkcionalitou, která podstatně usnadní proces náboru nových kandidátů. Nyní je možné přímo na webu spravovat všechny uchazeče zároveň, zadávat jim případné úkoly k pohovoru, komunikovat s nimi online a přehledně evidovat, v jakém stádiu či kole náboru se zrovna nacházejí. Koncentrováním všech důležitých informací a funkcí na jednom místě se podstatně urychlí náborový proces, což ocení jak firmy, tak uchazeči. Od spuštění nového rozhraní v dubnu 2020 už portál StartupJobs eviduje přes 8000 chatových zpráv. Novinkou je také možnost nezávazného propojení uživatelů s firmami, ve kterých by se jim líbilo pracovat.
“Naším cílem je zefektivnit nábor v maximální míře. V aktuální situaci s pandemií COVID-19 je rychlost celého procesu ještě důležitější, než bylo běžné před krizí. Jak pro zaměstnance, kteří o práci přišli a rychle potřebují najít nové uplatnění, tak pro firmy, které zaměstnance shánějí. Nové funkce jim v tom pomůžou,” říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.cz.
Ke třem základním stavům uchazeče (Nový, Aktivní, Prijatý/Odmítnutý) si firmy nyní mohou přidat další libovolná kola náboru. Všichni tak jednoduše přímo v administraci portálu vidí, v jaké fázi přijímacího řízení se jednotliví kandidáti nacházejí. Již krátce po spuštění nové funkce si náboráři přidali v průměru dvě další kola, nejčastěji pak v profilu uchazeče doplňují úkoly, které posílají jako součást pohovoru. Uchazeče je také možné dle jednotlivých kol filtrovat, každá změna stavu se ukáže v konverzaci s žadatelem o pozici. Toto vylepšení přitom cílí jak na personalisty, tak na vedoucí jednotlivých týmů ve společnostech. Celý tým má tak jasný a jednoduchý přehled, v jakém stavu náborového procesu se uchazeč nachází.
Konverzace, ve které se neztratíte
Každý personalista už se pravděpodobně někdy ztratil v záplavě e-mailů a jiných zpráv, které si s uchazeči vyměňuje. StartupJobs s novým rozhraním přináší do komunikace větší řád, protože veškerou komunikaci drží pohromadě. Navíc je snadné posílat soubory, ke kterým se lze později bez složitého vyhledávání vrátit. Dosud bylo přes funkci posláno přes 8000 zpráv, 600 souborů, proběhlo na 4300 konverzací a 1300 lidí poslalo aspoň jednu zprávu. Mimo jiné tím několik kandidátů ve vteřině vyřešilo omylem nepřiložené CV nebo zapomenutou ukázku své práce.
Další novinkou nejen pro personalisty, ale hlavně pro zájemce, je nezávazné přihlášení. Funkce Líbilo by se mi tu pracovat dává možnost kandidátům vyjádřit zájem o práci v dané společnosti, přestože aktuálně nemusí novou pozicie hledat, ale v případě otevření vhodného místa by ho určitě zvážili. HR oddělení tedy vidí, kdo má zájem o práci ve firmě i před vypsáním samotných pozic, takže mohou vhodné kandidáty kontaktovat přímo. Ušetřit tak čas a zefektivnit nábor.
“Tato vylepšení jsou pro nás dalším krokem kupředu. Věříme v kompletní digitalizaci a co možná největší automatizaci náboru zaměstnanců. Chceme, aby se lidé v HR mohli zabývat lidmi, ne rutinní agendou, proto se snažíme přinášet co nejvíce technologií do HR – tedy HRTech, který jim tuto práci usnadní a nebudou se muset neustále probírat horami životopisů, ale využívat čas efektivně, prací přímo s kandidáty,” uzavírá Mikschik.